A máme tu druhý díl o blocích, které nás brzdí v osobním rozvoji. V prvním díle jste se dočetli, jakou hrozbou pro nás jsou křivdy z minulosti a jak na to. Dnes se spolu podíváme na sebevědomí.

Ze začátku jsem si myslela, že s tímto blokem budou bojovat především ženy, ale opak je pravdou. Nízké nebo i nedostatečné sebevědomí brzdí úplně všechny, i muže. U mužů se to projevuje především tím, že neosloví ženu, která se jim líbí a nebo si neřeknou o zvýšení platu. U žen se to projevuje především tím, že si říkají:

„Proč se snažit, stejně na to nemám“, apod.

 

Spojování s úspěchem

Naše sebevědomí, tedy respektive to, že vnímáme svoje negativa, místo toho, abychom vnímali svoje pozitiva, pak často spojujeme s tím, že nám něco nejde nebo, že jsme něčeho nedosáhli a nebo s tím, že ani ničeho nedosáhneme.

Například jeden průzkum ukázal, že ženy si často spojují svoji špatnou postavu s tím, proč nemají lásku nebo proč nejsou úspěšnější v práci. Jako by to souviselo. A přitom to je ve většině případů naopak. Kdybychom měli lepší práci, můžeme mít víc času pro sebe a svou krásu a také naopak budeme krásnější, když se budeme cítit milované.

Lidé často dělají spoustu věcí naopak, než by měli a to se na jejich sebevědomípak negativně odráží. Zapamatujte si proto tohle pravidlo:

„Jestli chceš mít v životě něco jinak, musíš začít dělat něco jinak.“

 

Otočte spojitosti

Zkuste někdy svoje věci otočit. Zkuste se prostě pokusit získat tu lepší práci nebo si najít víc času pro sebe. Zkuste nepodmiňovat jednu věc s druhou. Zkuste otočit, že když chcete něčeho dosáhnout, tak se pak budete cítit sebevědomější, než naopak, napřed potřebuji sebevědomí, abych něčeho dosáhl.

 

Další možnosti

Další věc, která nám neprospívá je, že jako lidé jsme zvyklí myslet negativně, než pozitivně. Například ve školách se neustále upozorňuje na to, co neumíme. Zkoušejícího nezajímá, co umí, ale co žák neumí. Jedničky jsou samozřejmostí, ale špatný prospěch je terčem. Bohužel je toto myšlení v nás zakořeněno již z pradávna. Když se člověk staral o svoje přežití lovem a neustále na něho někde číhalo nebezpečí ohrožujícího na životě, pak je jasné, že byl zvyklý vyhledávat problémy a možné komplikace dopředu, aby vůbec přežil další den. To je logické.

 

Pračlověk negativní byl, jenže pravěk je dávno pryč

Dnešní společnost ale už není taková. A všechny výzkumy o energii naopak ukazují, že je třeba ke všemu přistupovat pozitivně, aby člověk byl v životě šťastný. A to s naším sebevědomím také souvisí. Proč vlastně pořád myslíme negativně, když jde o nás? Proč si to děláme? To je na nás doopravdy tak moc VŠECHNO špatně??

 

Zobecňování, metla každé komunikace

Zobecňování nám vůbec neprospívá. Znamená to, že když o něčem mluvíme, tak nejsme konkrétní, ale zjednodušujeme si to slovy jako:

„Všechno, všichni, nikdo, vždy, napořád, nikdy…“

 

Kdo se poznává ve větách typu:

„Nikdy se mi nic nepodaří…“

„Všechno je na houby…“

„Nikdo mě nemá rád…“

„Vždy to špatně dopadne…“

„Všichni si o mě myslí, že jsem blbec…“

 

To není nic jiného, než zobecňování faktů. Ale je to tak? Co když si odpovíte takto:

„Vážně se mi nikdy nic nepodaří? Co se mi třeba někdy podařilo?“

„Vážně je všechno na houby? A je třeba něco, co není?“

„Vážně mě nikdo nemá rád? Nebo je někdo, kdo mě má rád?“

„Vážně to vždycky špatně dopadne? A kdy to třeba špatně nedopadlo?“

„Vážně si o mě všichni myslí, že jsem blbec? Kdo si to o mě například nemyslí?“

 

Co se stane? Začnete objevovat to hezké, co na Vás je. To dobré, co se Vám kdy povedlo, to báječné, co umíte… Začnou se Vám otevírat naprosto jiné dveře a okna k Vaší osobnosti, na které se staví sebevědomí.

To, že nyní sebevědomí nemáte není nic jiného, než to, že praktikujete všechno tohle, co jste si teď přečetli a tak je třeba to změnit. Píši o tom také ve své knize. A jak to vidí čtenáři, si přečtěte sami, jak jim můj e-book pomáhá.

Nedejte se dál brzdit jen kvůli tomu, že sami zobecňujete věci, které tak ve finále ani být nemusí a myslete na to, že je třeba otočit na konání. Když to teď nejde, tak co musíte udělat, aby to šlo? A pak to dělejte. Dívejte se na sebe a říkejte si hezké věci. Ovládat můžete jak svoje myšlenky, tak svoje sebevědomí, tak svůj život.

VŠE ZAČÍNÁ V HLAVĚ!

Vaše Lenka

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account