Kdo by si nechtěl splnit svůj sen za oceánem? Spojené státy jsou zemí (téměř) neomezených možností, kontrastů a rozlehlosti, která skýtá neustálá překvapení. Ať už se chcete do USA podívat jen jako turista, nebo tam zvažujete studium a práci, zde je pár důležitých postřehů. Na co se připravit, co si nezapomenout doma a kam se vydat radí cestovatelé a podnikatelé, pro které se Spojené státy staly alespoň na chvíli druhým domovem.  
Jaká víza a dokumenty potřebujete?
Základní a asi nejdůležitější otázkou je, jak se do Ameriky legálně dostat. Tedy jaké dokumenty a jaká víza si musíte vyřídit, aby vás hned na letišti neotočil zpět směr Česká republika. Pokud si jedete pouze projít Golden Bridge a vyfotit medvědy v Yellowstonském národním parku nebo se potkat s potenciálními investory, vystačíte si s žádostí ESTA. Dokument, který vyřídíte jednoduše online, platí dva roky a lze na něj vycestovat opakovaně. Platí ale pro pobyty kratší než 90 dní. Pozor si rozhodně dejte na dodržení tohoto limitu. Pokud chcete v Americe pobýt delší dobu, můžete si zažádat například o obchodní vízum B1, turistické vízum B2 či studijní vízum. Nebo zkusit Green Card Lottery.
Pokud podnikáte ve velkém, můžete si zažádat o víza typu E2 (business víza), ale ta jsou finančně poměrně náročná. Lze také využít víza L1, L0, avšak i tyto varianty předpokládají vyšší investici a zaměstnávání občanů USA.
Cestovat, pracovat či studovat?
Amerika skýtá řadu možností, jak ji poznat. Jedním ze zajímavých způsobů je studium. Pobyt na některé z místních středních škol nabízí dnes řada českých agentur. Vycestovat za studiem lze ale i přes některou z nadací, které pobyt hradí. Kromě toho, že se naučíte už na střední škole skvěle anglicky, velmi dobře poznáte i místní kulturu. Obvykle jsou totiž zahraniční studenti ubytováni v amerických rodinách a během roku se příliš do kontaktu se svými krajany nedostanou (což vidím jako výhodu).

Vysokoškolské studium je vhodnější, snadnější a dostupnější varianta díky různým partnerstvím univerzit s jinými vysokými školami, vládním programům, EU dotacím apod. Letní školy jsou také zajímavým řešením, neboť skýtají možnost podívat se i do velmi prestižních kampusů, kam se nedostane za celý život ani většina Američanů. Obvykle jsou také tyto výměnné pobyty hrazeny. Buď zcela, nebo alespoň z velké části, záleží na daném programu. Což při výši školného na většině amerických univerzit opravdu oceníte. Velkou nevýhodou pro řadu lidí ale může být fakt, že pokud jste vedeni jako studenti denního studia na univerzitě a vstupujete do země na studijní vízum, nesmíte pracovat.
Oblíbeným způsobem, jak Ameriku procestovat a nemuset na to několik let spořit, jsou programy Work&Travel. Nesporným plusem je, že si na cestování přímo v Americe vyděláte. Navíc budete mít pracovní zkušenost ze zahraničí a vyhlídku na to, že po několikaměsíční dřině vás čeká volno a cestování. Problém těchto programů ale je, že jsou trochu sázkou do loterie. Zatímco jedni jsou nadšení a opakovaně se vrací, jiní odjíždí s nepříjemnými zážitky a nenaplněnými očekáváními. Pokud zvolíte tento typ programu, je proto dobré vyzpovídat pár lidí, kteří ho již absolvovali. Pomůže vám to nastavit si realistická očekávání a dobře se připravit. Každopádně ale spíše počítejte s manuální prací než s manažerskou pozicí v Silicon Valley. Na začátku si tedy musíte především uvědomit, jaká je vaše motivace. Pokud chcete vydělat peníze a následně procestovat USA, pak pro vás několik týdnů dřiny bude hračka. Pokud ale čekáte posun v kariéře a možnost získat relevantní praxi, domluvte si raději pracovní stáž.
V Americe samozřejmě můžete zkusit štěstí i jako běžní zaměstnanci. Pak je dobré získat práci ještě než odjedete, nebo si alespoň vytipovat firmy, u kterých máte reálnou šanci pozici získat.
Jak na podnikání v USA?
Beata Pilná, CEO DERIGANS SE, v Americe s rodinou řadu let žila a dodnes se tam ráda vrací. Z její vlastní zkušenosti vypichuji následující poznatky: “Pokud chcete začít podnikat v USA, pak je nutné uvědomit vaši plnou osobní odpovědnost za cokoliv, co činíte a s kým spolupracujete. Příjemné na americkém systému je, že k vám nepřistupuje prvotně jako ke zloději a podvodníkovi. Jakmile však pochybíte či podvete, pak jsou tvrdí a nesmlouvaví. Uvědomme si, že se pohybujeme v zemi, jejíž trestní sazba za daňový únik je stejná jako u násilného trestného činu. Proto doporučuji vždy vše dobře prověřit z mnoha stran a také prověřovat prověřené. Pozor na to, že v USA existuje státní i federální legislativa. To se může zdát do jisté míry limitující. Přesto stále zastávám názor, že Amerika je zemí netušených možností.”

Kam se vydat?
Beata tvrdí, že pobyt ve Spojených státech ji změnil a naučil ji respektu, pokoře i ohleduplnosti. „Ať už se vydáte kamkoliv, univerzální rada zní držet se spíš zpátky, být ohleduplný a rozhodně zapomenout na sarkasmus a ironii. Američané mají jiný smysl pro humor a to, co vám připadá vtipné a přijatelné, může být pro Američany velmi urážlivé a nepříjemné,“ upozorňuje Pilná s tím, že doporučuje opatrnost i se slangem a vulgaritami naučenými z filmů a amerických písniček.
Varuje také, že vzdálenosti v Americe jsou trochu jiné, než na jaké jsme zvyklí v Česku. Při cestování tedy budete hodně času trávit v autobusech nebo autech. „Pro Američany je zcela normální, že stráví dojížděním do práce, školy nebo rozvážením dětí na kroužky třeba čtyři hodiny. Jsou zvyklí jezdit všude autem. Pokud nejste v New Yorku nebo centru jiných velkých měst, nečekejte, že budete mít vše potřebné v docházkové vzdálenosti,“ varuje.
Architekt a cestovatel Ondřej Kamenický pak doporučuje vyhradit si na cestování dostatek času. „USA rozhodně není země na jeden den. Například západní a východní pobřeží se natolik liší, že je dobré zažít obě a mít možnost je porovnat,” radí. On sám preferuje spíše uvolněnější slunečné západní pobřeží. „Východní pobřeží je na mě až moc podobné Evropě,“ dodává. Což samozřejmě není náhoda. První kolonie zakládané Evropany totiž vznikaly právě na východě. A tak jsou města na východním pobřeží nápadně podobná těm britským či holandským. „Já osobně mám velmi rád západ a konkrétně Kalifornii. Říká se, že je to stát sám pro sebe. Celkově bych ale radil vyhnout se městům a zamířit raději do přírody. V Americe jsou nádherné národní parky, hory i pouště,“ podotýká. Z vlastní zkušenosti pak doporučuje termální prameny pod Sierra Nevada, výšlap na Mt. Whitney nebo často opomíjený národní park Canyonlands. „Spolu s Burr trailem je to skvělý dobrodružný zážitek pro všechny milovníky trekkingu”.
Pokud milujete silné motorky či jízdu v kabrioletu, kromě proslulé Route 66 si projeďte i Highway nr. 1 z Monterey do Santa Barbary. „Pokud chcete ujet ruchu měst jako LA a San Diego, zamiřte na sever Kalifornie. Najdete zde poklidnou atmosféru, čistý oceán a krásnou přírodu. Po cestě se pak nezapomeňte zastavit v Napa Valley, kde můžete ochutnat jedny z nejlepších vín na světě,“ radí.

Rady a doporučení

    Pokud chcete uspět, pak zapomeňte na předsudky a snažte se Američany je pochopit.
    Dokud se neproviníte, jste bez poskvrny.
    Důvěřujte, ale prověřujte – jste zodpovědní sami za sebe i za vazby, které navážete.
    Networking je velice důležitý! Zajímejte se o lidi kolem sebe, ptejte se co dělají, hledejte a vytvářejte vazby. Podílejte se na veřejném a komunitním životě.
    Musíte být dostatečně významní a viditelní v oboru, ve kterém pracujete.
    Musíte být důvěryhodní. Webová prezentace a dostatečné reference jsou základ.
    Sociální sítě a komunikátory ve Státech fungují a mají váhu, používejte je.
    Buďte slušní, ale zdravě sebevědomí. Nebojte se požádat o zpětnou vazbu.
    Prvotní odmítnutí ještě neznamená, že cesta ke spolupráci neexistuje.
    Připravte se na otázky a naučte se ptát.

Kredit: foto Ondřej Kamenický

0 Komentářů

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account