Efektivní způsoby učení cizího jazyka mimo školní lavice: Praktické rady od jazykových expertů
Poměrně často dostávám e-maily, ve kterých stojí asi toto: „Německy jsem se učil(a) na základce a pak na střední, z gramatiky a slovíček si pamatuju ještě docela dost, ale když mám něco říct, no tak to je konec.“
Poznáváte se? Taky se nemůžete vymáčknout, když máte něco říct a dostáváte se do fáze „eeee….ich…..eeee….hmmm…bin….eeee…“
Hned na úvod musím říct: to je úplně normální! A je to naprosto přirozený vývoj učení jazyka. Jazyka, kterým jste doposud nekomunikovali vůbec, komunikovali málo nebo ho na pár let odsunuli k ledu.
Ale jak se teda vůbec naučit cizí jazyk? Nemá za to být zodpovědná škola, která do nás v posledních letech hrne jazyky horem dolem? Možná ano, možná ne. Sama na tuto otázku neznám odpověď. Občas se spíš ptám sebe sama, jak je vůbec možné, že po maturitě aktivně mluví daným cizím jazykem jen malé procento všech studentů, kteří se ho na dané škole učili.
No jo, vlastně to všichni podvědomě víme: výuka na školách nepřispívá k aktivnímu používání jazyka.
A tak si musíme hledat jiné (mimoškolní) aktivity a metody, které nám fungují a díky kterým se cizí jazyk můžeme opravdu naučit ovládat.
A co doporučuju já?
MLUVTE!
Mluvit, mluvit, mluvit – základní pravidlo! K čemu je vám životopisová informace, že jste maturovali z němčiny (nebo se ji třeba učili 8let), když vám dělá problém poskládat jednoduchou větu? K čemu je mi učení 3 jazyků najednou, když se v praxi nedomluvím ani jedním?
Pro mě znamená umět jazyk umět komunikovat a umět si domluvit přesně to, co v daný okamžik potřebuju.
Ve školních lavicích nás většinou nikdo neučí komunikovat. A ruku na srdce – ty, kteří nás to chtějí naučit, v danou chvíli bojkotujeme nebo se raději bavíme česky. A pak se divíme, že přijedeme do zahraničí nebo třeba na pohovor a jazykové znalosti váznou. Nutno dodat, že to není žádnou raritou a že počáteční jazyková bariéra je fenoménem, který zažil po prvních snahách něco si domluvit v cizí řeči bez možnosti použít češtinu snad každý.
Zkuste si najít způsoby a metody, jak jazykovou bariéru prolomit a naučit se mluvit. Na začátku jde mimo jiné i o to, přizpůsobit svoje mluvidla na jinou výslovnost, nesoustředit se na chyby a vůbec si dovolit otevřít pusu.
Chcete mluvit na svou kočku německy? Proč ne? Vždyť ona vám stejně nerozumí a chyby vám taky opravovat nebude!
Chcete se pravidelně potkávat s kamarádkou, která se taky potřebujete naučit německy? Tak si udělejte pravidelné německé dýchánky a mluvte spolu hodinku týdně jenom německy!
Chcete, aby vám někdo vědomě naslouchal a třeba i opravoval vaše chyby? Najděte si dobrého lektora němčiny!
Nebo chcete prostě jen zkoušet, kolik slovíček si ještě pamatujete a nechcete, aby vám u toho někdo asistoval? Tak si povídejte sami pro sebe! Při cestě do práce, do školy nebo třeba při vaření! Klidně i hovadiny, které vás v danou chvíli napadnou, hlavně mluvte!
NAJDĚTE SI RODILÉHO MLUVČÍHO!
Jestli žijete ve větším městě, určitě nebude problém najít si rodilého mluvčího na hodiny konverzace. Ve větších městech je hromada studentů ze zahraničí, ale i spousta firem, která právě cizince zaměstnává. Jestli si potřebujete pravidelně trénovat němčinu, není lepší způsob než to dělat právě s těmi, pro které je němčina rodným jazykem. Zkuste si vygooglit např. Stammtisch Praha/Brno/Plzeň a vyrazit za zábavou, která vás navíc jazykově obohatí. Právě při takových setkáváních se vám nejenom zvýší jazykové sebevědomí, ale navíc můžete získat ještě nové přátele a známé!
Jestli bydlíte v menším městě, kde podobné aktivity nejsou možné, zkuste si aspoň najít rodilého mluvčího na dopisování nebo na pravidelné hodiny němčiny přes skype.
Internet nabízí spoustu možností, tak proč je konečně nevyužít ke vlastnímu prospěchu? Proč se nespojit s někým, kdo vám na vaší jazykové cestě může pomoct? 😉
CESTUJTE!
Způsob, ve kterém se moje předchozí rady začínají překrývat.
Cestováním si totiž nejenom rozšíříte obzory a změníte názor na spoustu věcí, ale hlavně se naučíte jazyk. Zapomeňte proto na dovolenou v hotelu, kde musíte umět jen pozdravit a poděkovat. Najděte si takový styl dovolené, který vás donutí si daný jazyk opravdu trénovat!
Když musíte komunikovat s rodilými mluvčími, protože oni česky samozřejmě neumí, nastává pro vás ta pravá výzva. Na začátku bývá výzva říct si v pekárně o bagetku a koblížek, pak třeba popovídat, co jsem dělala o víkendu a co chci dělat o tom příštím a další výzva může být třeba odborná prezentace na zahraniční konferenci. Jazykové výzvy se vždy zvyšují se zvyšující se úrovní jazyka.
A cestování vám k tomu může pomoct!
Cestováním se vám otevírají nové možnosti a když navíc ovládáte jazyk, můžete navázat kontakt snad s kýmkoli. Není jednodušší trénink němčiny než odjet do některé z německy mluvících zemí a muset komunikovat. Z německých dialektů si ale prosím nic nedělejte! Těm nerozumí ani příslušníci jiných spolkových zemí, tak se jimi nenechte odradit!
Po příjezdu zpět do Česka tak můžete mít několik nových kontaktů, se kterými můžete udržovat styky a tím i vaši úroveň němčiny. Zároveň máte třeba o důvod navíc navštívit Německo v příštím roce znovu!
Moje cestovatelské začátky vedly například do Německa a Rakouska, kde jsem několikrát dělala couchsurfing. V plánovací fázi jsem se na zdokonalování jazyka vůbec nesoustředila, šlo mi spíše o celkovou kulturu a zážitky. Až zpětně jsem si ale uvědomila, jak mi právě tyto cestovatelské zkušenosti pomohly s mými jazykovými znalostmi a posunuly je na další level. Každodenní nutnost komunikovat s rodilými mluvčími opravdu udělala své…
ČTĚTE!
Jste typem člověka, který se učí především pomocí psaného textu? Mluvení vám jde, ale teprve když něco vidíte na papíře a můžete si to přečíst, tak si to zapamatujete? Tak právě pro vás je následující rada: čtěte! Čtěte, co nejvíc to půjde!
Půjčte si v knihovně nějakou německou knihu v originále – klidně pro začátek i bilingvní knihu, kde na druhé polovině stránky najdete český překlad německého originálu.
Jestli bydlíte ve větších městech, kupujte si německé noviny!
A jestli přece jenom upřednostňujete online četbu, tak si místo Idnesu nebo Novinek.cz přečtěte třeba Frankfurter Allgemeine nebo Süddeutsche Zeitung. O české politice se nedovíte sice nic, ale zprávy ze světa budou ty samé. Fakt, nekecám!
A jestli na zprávy moc nejste, tak si najděte nějaký dobrý blog k tématu, které je pro vás zrovna aktuální. Strejda Google vám s hledáním určitě mile rád poradí 😉
Výčtem způsobů, jak se naučit jazyk bych mohla ještě sáhodlouze pokračovat. Pro začátek ale radím vyzkoušet tipy popsané výše.
Pokud vás článek zaujal, tak mrkněte na www.michaelaskopalova.cz kde najdete více jazykové a cestovatelské inspirace 🙂
Zdroj foto: Pixabay.com