17.11. Den boje studentů za svobodu a demokracii
 
Česká republika si zítra připomíná výročí tzv. sametové revoluce, která začala před 28 lety 17. listopadu. Revoluce znamenala počátek pádu totalitního komunistického režimu v Československu. Vítězství nad rozpadajícím se komunistickým režimem pak potvrdila volba nového prezidenta republiky, jímž se stal 29. prosince Václav Havel. Tímto datem byla rovněž ukončena stávka studentů.

Jako Den boje studentů za svobodu a demokracii se 17.listopad od roku 1990 zařadil mezi významné dny státu.

Při té příležitosti si můžeme připomenout i legendární zpěvačku Martu Kubišovou. Martu Kubišovou, která už před časem oznámila ukončení pěvecké kariéry. Poslední koncert si naplánovala na den svých 75. narozenin a konal se v Lucerně.
Marta Kubišová nahrála po 49 letech píseň Modlitba pro Martu. Skladba bude součástí kompilačního alba Protestsongy 1966-2017, které vyjde k 50. výročí událostí v roce 1968.
Nová verze má být odkazem pro současnou generaci, a tak skladbu, která se stala jedním ze symbolů událostí roku 1968 a později i listopadu 1989, se zpěvačkou společně nahrály její kolegyně Tereza Černochová, Natálie Kocábová, Bára Basiková, Blanka Šrůmová a Naďa Válová. Na závěr skladby zazní také hlas Hany Hegerové, která vzhledem ke svému zhoršenému zdravotnímu stavu svou část natočila ve svém bytě na pražském Staroměstském náměstí, odkud už nevychází.
 
Ať mír dál zůstává s touto krajinou

Zloba, závist, zášt, strach a svár,
ty ať pominou, ať už pominou.
Teď když tvá ztracená vláda věcí tvých
zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí.

Z oblohy mrak zvolna odplouvá
a každý sklízí setbu svou.
Modlitba má ta ať promlouvá k srdcím,
která zloby čas nespálil
jak květy mráz, jak mráz.

Ať mír dál zůstává s touto krajinou.

Zloba, závist, zášt, strach a svár,
ty ať pominou, ať už pominou.
Teď když tvá ztracená vláda věcí tvých
zpět se k tobě navrátí, lide, navrátí.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account