Zorientovat se v široké nabídce značek vyrábějících funkční prádlo (označované také jako termoprádlo) není vůbec jednoduché, zvláště jste-li žena a čekáte od zakoupených kousků nejen, že vám budou výborně sloužit při sportu, ale že v nich zároveň budete vypadat sexy a stylově. Přinášíme vám proto odpovědi na nejdůležitější otázky týkající se výběru funkčního prádla, které vám usnadní rozhodování.
Co je to vrstvení?
Funkční prádlo dnes už nejsou jen trika s dlouhým rukávem a spodky, jak jste si je možná zvykly nosit pod lyžařské svršky. Pod označením termoprádlo se skrývá široká nabídka rozmanitých kousků, od triček, mikin, svetrů a bund, po kraťasy, sukně, šaty, legíny, ale i šály, čepice, rukavice a spodní prádlo. Aby jeho využití dosáhlo co nejvyšší efektivity, je potřeba ho vrstvit – s ohledem na danou aktivitu a okolní podmínky. První vrstva, spodní prádlo, odvádí z těla pot a vlhkost a zajišťuje tak stabilní tělesnou teplotu, druhá vrstva, termoizolační (např. mikina, svetr), chrání tělo před vnějším chladem a zároveň odvádí vlhkost směrem vzhůru do třetí vrstvy. Svrchní vrstva (bunda, kalhoty) vede vlhkost z předchozích dvou vrstev ven a zároveň je odolná vůči chladu, větru, dešti a mechanickému poškození.
Pro které aktivity je termoprádlo vhodné?
Dá se říct, že termoprádlo se hodí pro všechny sporty, jak venkovní, tak vnitřní, stejně jako na horské túry, spaní ve stanu nebo třeba jen procházky se psem. Rozmyslete si tedy, které aktivity vykonáváte nejčastěji, a podle toho si vyberte to nejvhodnější prádlo pro vás. Díky moderním střihům, které řada výrobců v současné době nabízí, ale některé kousky využijete i na každodenní nošení třeba do práce.
Z jakých materiálů se termoprádlo vyrábí?
„Funkční oblečení se dnes šije ze syntetických nebo přírodních vláken. Syntetická vlákna se nejčastěji vyrábějí např. z polypropylenu (PP nebo POP), polyesteru (PES) nebo polyamidu (PAD), jejichž výchozí surovinou je ropa a odpady vzniklé při jejím zpracování. Pružnost syntetického vlákna je při výrobě zajištěna kombinací s elastanem nebo ionty stříbra, které zároveň působí antibakteriálně,” říká Žaneta Fidrantová, zástupkyně norské značky Kari Traa. Přesné složení vláken výrobci většinou tají, označují je však svým obchodním nebo výrobním názvem. Určitě tak znáte názvy vláken jako Coolmax, Thermocool, Thermolite, Supplex nebo Gore.
Druhou možností je termoprádlo vlněné, vyráběné z jednoho nebo více druhů vlny. Například značka Devold ale kombinuje dvouvrstvý úplet, kdy spodní vrstva je tvořena syntetickým vláknem odvádějícím vlhkost a vrchní vrstva je z vlny. Vlněné termoprádlo je vhodné především do chladnějších podmínek, od +10 až do -20°C. Oproti syntetickému prádlu je tedy jeho využití omezenější, navíc klade i vyšší nároky na praní. Funkční prádlo z vlny nabízejí např. značky Devold, Bergans, Bula, Dale of Norway nebo v ČR nově představená značka Kari Traa.
Jak vybrat správnou velikost funkčního prádla?
Sportovní oblečení určitě má být pohodlné, u funkčního prádla to platí také, nicméně neznamená to, že by vám mělo být volné. Naopak – jeho těsná přilnavost na tělo zaručí správnou funkčnost. Nepohodlí se bát nemusíte – výrobci k vláknům přidávají elastan a oblečení je také často bezešvé a neškrtí. Vybírejte proto podle své aktuální velikosti a ideálně si termoprádlo ještě vyzkoušejte, abyste ověřili, zda všude sedí tak, jak má.
Jak o funkční prádlo správně pečovat?
Vzhledem k tomu, že za set kvalitního funkčního prádla zaplatíte nemalý obnos, nechcete ho určitě nosit jen jednu sezónu, ale plánujete, že vám vydrží několik let. Je tedy potřeba dbát na zásady správné údržby. „Prát by se mělo vždy naruby, a to nejvýše na 40°C. Vyšší teplota praní už by mohla poškodit strukturu vlákna. Stejně tak funkční oblečení nežehlete, nesušte v sušičce ani neperte v aviváži. Rozhodující pro správnou údržbu jsou ale vždy informace uvedené na štítku konkrétního oblečení,” upozorňuje Žaneta Fidrantová.
Může být funkční oblečení stylové a sexy?
Stoprocentně ano! Jen je potřeba pečlivě vybírat z dostupné nabídky značku, která dostojí všem vašim osobním preferencím, co se stylovosti  a originality týče. Přece jen – funkční prádlo už je nějakou dobu na trhu a speciálně nabídka slušivých kousků pro ženy se neustále rozšiřuje. Nemusíte se tedy bát, že skončíte u jednobarevného trika unisex střihu. Doporučujeme projít si dámské kolekce třeba těchto, na českém trhu již zavedených značek, např. Loap, Klimatex, Craft, Moira, Bergans, Devold nebo Dale of Norway. Zabrousit ale můžete i do něčeho v Česku zatím příliš neokoukaného a pro milovnice skandinávského designu jistě zajímavého, a tím je norská značka Kari Traa, založená olympijskou vítězkou v akrobatickém lyžování, která jako jediná evropská značka vyvíjí funkční oblečení pouze pro ženy s ohledem na jejich křivky a specifické potřeby. Kousky od Kari Traa nejenže se pyšní nejvyššími standardy kvality, ale i styl mají vskutku neotřelý. Vlastně je dost možné, že je nebudete chtít sundat. I na to ale Kari už myslela a představila novou řadu městské sportovní módy, kterou můžete nosit do práce i na večírek!

0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account