Černá sůl

Černá sůl v ryze panenské podobě (v Indii nazývaná Kala Namak (hindská maráthština), Sanchal (hindsky),Birae Nun (nepálsky), Biít Lobón (bengálsky), je druh nerafinované vulkanické soli, která má, díky vysokému obsahu sulfidu železnato-železitého a dalších minerálů, výraznou chuť po vajíčkách a růžovo-šedo-černou barvu. Těží se v sopečných oblastech Indie, Pákistánu, Bangladéše a Nepálu, ta naše je z Pákistánské provincie Punjab.

Je vhodná na vaření běžných jídel, omáček a zeleninových polévek, používá se v indické kuchyni do kořenící směsi Chaat masala, jako přísada do salátů, do čatný, rajtas (jogurtové omáčky), sabdží a chladivých nápojů, jako je kmínový Jal Jeera. Netradiční, pikantní chuť jistě ocení vegani při přípravě vajíčkové pomazánky z tofu a kurkumy nebo jen na dochucení plátků jablek, banánů či ředkviček.

 

Díky nižšímu obsahu sodíku je vhodná při vysokém tlaku či obecně pro ty, kteří chtějí omezit solení. Podle tradiční indické ajurvédské medicíny má černá sůl mnoho terapeutických vlastností. Pomáhá při trávení a čištění střev, dále při nadýmání, proti průjmu, pálení žáhy, rozpuštěná ve vodě výborně účinkuje i při kožních problémech.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account