Hmyzí domeček či hotel je dřevěná konstrukce vyplněná různými druhy přírodního materiálu. Lidé je vyrábí pro hmyz s cílem mu poskytnout náhradní prostředí. Neboť hmyz nejen v městském prostředí nachází stále méně vhodných míst pro svůj vývoj. 
Tyto domečky přilákají do zahrady hmyz, který se postará o opylování, což oceníme zejména u ovocných stromů a keřů. Pomůže i v boji se škůdci. Vše dokonale EKOLOGICKY! Takový domeček pomůžeme také okolní přírodě. Všech druhů včel i hmyzu totiž kvůli likvidaci jejich přirozeného prostředí v posledních desetiletích rapidně ubývá.
„Hmyz nám pomáhá s likvidací škůdců, zvláště tehdy, pokud se chceme vyhnout chemickým přípravkům. Lidé si také mnohdy neuvědomují, že bez hmyzích opylovačů bychom se ani nedočkali velké úrody,“ říká Pavlína Švecová z Českého zahrádkářského svazu.
A JAK TAKOVÝ HMYZÍ HOTEL ČI DOMEČEK VYROBIT?
Záleží na fantazii a umu každého z nás, každopádně však toho na výrobu takového menšího hmyzího hotelu či domečku příliš potřebovat nebudeme, resp. téměř vše najdeme ve volné přírodě.

Základ hmyzího hotelu bude tvořit dřevěná konstrukce. Postačí „bezedná“ krabice (po předělání dobře poslouží např. paleta či dřevěná bedýnka). Manuálně zruční jedinci si ale mohou vyrobit všemožné domečky .
Pokud jde o „pokojíčky“ hmyzího hotelu, resp. jeho výplň, využít můžeme rákosová stébla, suchou trávu, slámu, mech, nalámané klacíky, bambusové tyče, větve s měkkou dužninou (bezové), stonky slunečnic či divizny, staré děrované cihly, dřevěná polínka s navrtanými dírami, dřevěné odřezky, šišky, ztrouchnivělý kmen stromu či prázdná makovice, květináče či polena s vyvrtanými otvory o průměru cca 3-10 mm.

Do dřevěné konstrukce hmyzího obydlí vkládáme postupně výplně z přírodního materiálu, který vytvoří skulinky a chodbičky, tedy ideální pro úkryt, pobyt a další život hmyzu. 
Zadní stranu hotelu ponecháme „otevřenou“, aby byl prostor pro hmyz přístupný z obou stran. Výjimkou je pouze pletivo v zadní části a případně i přední části. Na to bychom neměli zapomenout, aby se posléze nestal hmyzí hotel „krmítkem“ pro ptáky. Povrch dřeva není zapotřebí nijak ošetřovat.
V nejnižších patrech se záhy ubytují například škvoři, v nejvyšších včely samotářky.
Hmyzí hotel nemusí být nutně příliš velký, pokud na něj v zahradě nemáme dostatek místa, postačí i miniatura ve velikosti ptačí budky.
Nejčastějšími obyvateli hmyzího hotelu tak bývají například včely samotářky, čmeláci, některé vosy, motýli, pestřenky, zlatoočky, škvoři či slunéčka sedmitečná. 
Čím více jich na svou zahradu přilákáme, tím více užitku z nich budeme mít.
Hmyzí domečky lze samozřejmě zakoupit již hotové, ale jelikož jejich výroba není nijak náročná, proč nezapojit do jejich výroby děti a tak je zase trošku více přiblížit přírodě. Při výrobě takového úkrytu pro drobný hmyz pochopí, proč jsou pro přírodu důležití i takoví malincí tvorové.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account