Delší dny a probouzející se příroda ohlašují příchod jara. Do žil se vlévá nová energie a tak není divu, že je toto období téměř odjakživa časem pro velký úklid a pravidelnou reorganizaci. Není potřeba se ničeho obávat. Stačí si stanovit priority, sehnat dostatek vhodných „pomocníků“ a jarní úklid tak zcela určitě nezabere déle než pouhý víkend.
Potřeba jarního úklidu je každému vštěpována již od dětství a snad nikdy nepatřil mezi oblíbené činnosti. Přesto však s příchodem jara každá domácnost ocení jisté oživení a tak se po vzoru maminek a babiček myjí okna, perou záclony, vyklízí spíže a ti odvážnější dokonce malují celý byt. Každého, komu se do úklidu nechce, může motivovat vědecky podložený fakt, že to, jak vypadá naše domácnost, má zásadní vliv na pocit životního štěstí. Vyhraďte si tedy den či dva a vrhněte se s tímto vědomím na úklid míst, kterým přes rok není věnováno tolik pozornosti.
Koberec jako nový aneb dejte bakteriím vale
Běžné vysávání koberců je nedílnou součástí týdenního úklidu, přesto se dle odborníků jedná o jednu z nejšpinavějších věcí v bytě. Mluví se o špíně, která až 4 000x překoná toaletu. Ne každý ví, že na 3 metry čtvereční koberce připadá až kilo nečistot. Při jarním úklidu bychom mu tedy měli věnovat větší pozornost. Jednou z možností je profesionální firma. Ačkoliv se jedná o nejjednodušší řešení, je důležité si předem vše dobře spočítat, jedná se totiž o finančně nejnáročnější variantu. Druhou možností je ruční čištění a to buď mokrou, nebo suchou variantou. K mokrému čištění je potřeba speciální vysavač, ten pomocí tlaku a teplé vody vhání čisticí prostředek přímo do koberce a následně jej, i se všemi nečistotami, vysává. Tento způsob se nehodí pro všechny typy koberců, zejména hedvábné či vlněné. Naopak suché čištění spočívá v aplikaci speciálního prášku či roztoku přímo na koberec. Díky šetrnosti této metody se hodí i na koberce z přírodních materiálů. Na trhu je dostupná například suchá pěna Larrin Koralan české výroby. „Kromě odstraňování zašlých skvrn oživuje barvy a také neutralizuje pachy. Použití není nic složitého. Stačí zředit vodou v poměru jedna ku šesti, vytvořit pěnu a tu kartáčkem do koberce vetřít. Pak nechat působit a po zaschnutí zbytek pěny odstranit vysavačem,“ popisuje Martin Bajer z tradiční české firmy STYL VD, vyrábějící produkty Larrin. Jestliže jsou koberce hotové, nastal čas přejít dál, ideálně do kuchyně.
Krabičky bez víček  – popasujte se se záhadou století
Kuchyň bývá centrem veškerého dění, zaslouží si proto tu nejlepší péči. I přesto, že je uklízena denně, při generálním úklidu se vyplatí jít „do hloubky“ a věnovat se vedle povrchů také obsahu kuchyňských skříněk. Spoustu místa zaberou krabičky na oběd a s jejich víčky je to stejné jako s ponožkami – zmizí dřív, než řeknete švec. Pokud tedy víčko chybí, vyhoďte ji do tříděného odpadu. Přehlednější skladování, méně rozsypané mouky a vyteklého oleje vyřeší praktické skleněné nádoby. Vzhledem k nízkým venkovním teplotám je vhodný čas také na odmrazení chladniček a mrazáků. Kromě toho, že spotřebiče budou čisté, lze předejít vysoké spotřebě energie a ušetřit tak nějakou tu korunu. Odborníci se shodují, že více jak 3 mm námraza zvýší spotřebu chladničky až o 30 %. Semeništěm bakterií je zdánlivě obyčejná houbička na nádobí. Vlhko a teplo spolu se zbytky jídla jsou pro ně živnou půdou. Houbičku je tedy dobré čas od času vyměnit, popřípadě ji dát do myčky, kde bude téměř 100 % všech bakterií zničeno. Mikrobům se daří také ve dřezu, zejména ve výlevce. K jejich odstranění jsou vhodné přípravky obsahující kyselinu citronovou, která si se dřezem hravě poradí. Stejný produkt můžeme použít také například na vanu či umyvadlo.
Od pračky až ke kosmetickým štětcům
Starým známým pravidlem, které se nevyplatí porušovat, je pořadí. To říká, že při jakémkoliv úklidu by měla koupelna přijít na řadu až naposledy. Právě z toho důvodu, že ve vaně nebo ve sprchovém koutě můžeme umýt větší věci, například odkapávač na nádobí. Nedává tedy smysl pulírovat koupelnu jako první, když je během úklidu ještě několikrát využita. Je také dobré zaměřit svou pozornost na čištění obkladů, věnovat potřebnou péči spárům a nezapomenout ani na odpady. Právě v těch jsou usazeny nečistoty v podobě vlasů nebo chlupů, které mohou způsobovat nelibý zápach či pomalý odtok vody. Důkladně vyčistěte také pračku a zásobník na prací gel, ráj všech bakterií. Stačí ho vyndat a důkladně propláchnout pod tekoucí horkou vodou. Co se týče bubnu pračky, vyplatí se investovat do speciálního čističe. Ten odstraní mimo jiné i zápach. Vytřídit by se měla také kosmetická taštička. Rozlučte se jak se všemi prošlými produkty tak i s těmi, které téměř nepoužíváte. Umyjte a vydesinfikujte kosmetické štětce, kde se bakterie hromadí rychlostí blesku.
 
Image by annca from Pixabay 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account