103

Proč nedokážeme odolat psím očím?
Znají to nejen majitelé psích mazlíčků. Podíváte-li se zvířeti do očí, zaplaví vás hřejivý pocit lásky a taková slabost, že byste neodolali a dali mu téměř cokoli na světě. Japonští výzkumníci nyní po sérii experimentů naznačují vědecké vysvěstlení tohoto jevu.
Vypadá to, že za vše je zodpovědný hormonoxytocin, kterému se říká hormon lásky, důvěry a věrnosti. Ten zaplavuje organismus matek po narození dítěte a pomáhá mezi nimi vytvořit silné pouto. Vědci z japonské university nyní prokázali, že se hladina tohoto hormonu také lidem i psům, kteří se na sebe dlouze dívají. Oba jedinci se tak dostávají do smyčky pozitivních reakcí, která vytvoří a posiluje jejich vzájemné pouto.
Tento mechanismus se podle vědců zřejmě rozvinul jako evoluční výhoda, z níž těží obě strany. Z divokého vlka se stal domestikovaný pes, o kterého je postaráno. Člověk zase získal ochranu i partnera do života. A nejen to – vyšší hladina oxytocinu vede ke snižování stresu nebo úzkosti a má pro člověka terapeutické vlastnosti.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account