Nestihli jste ještě začít s jarním úklidem? Nezoufejte, rozhodně nejste jediná. Přestože kalendářně máme jaro už od 20. března, za okny to tak stále nevypadá a zima se ozývá se svými posledními záchvěvy. Připravili jsme pro vás malý návod, jak zvládnou jarní úklid od A až po Z, a přitom mít z úklidu radost. Jak praví staré přísloví, čistý domov, čistá mysl. 
K úklidu přistupujte nenuceně
Základem je správné nastavení mysli. Jaro sebou přináší příjemné sluneční paprsky, které nám dodávají pozitivní energii a dobrou náladu, se kterou bychom se měli vrhnout také do jarního úklidu. Myslete na to, že uklízení může nahradit chybějící pohybovou aktivitu a odreagovat přetížený mozek. Co navíc, úklidem pomůžete také vašemu zdraví, zbavíte se nežádoucího prachu, který dráždí vaše plíce a odstraníte veškeré nečistoty způsobující alergie. 
 Začněte zvenčí 
Kde ale začít? Tisíce let staré učení Feng Shui se zaměřuje na pochopení vlivu prostoru na člověka. Dle tohoto učení je vstup do domu důležitější než cokoliv v domě a příchod do domu by měl působit blahodárně a probouzet v nás pozitivní energii. Hlavní vchod představuje pomyslnou bránu do našeho vnitřního prostoru. Právě proto začněte jarní úklid zde. Vyčistěte hlavní dveře, které můžete následně ozdobit jarním věncem či jinou líbivou dekorací, která váš příbytek zútulní. Máte-li domek, nezapomeňte dát čistý kabát také garážovým vratům a příjezdové cestě, ve dnech plných sluníčka vám tato práce půjde pěkně od ruky a s úsměvem na tváři. 
 Nezapomeňte na přilehlé prostory, jakou je terasa či balkón
Patříte mezi šťastlivce, kteří si mohou první jarní sluníčko užívat na terase, či balkonu s hrnkem kávy v ruce? Potom nezapomeňte vyčistit také tento prostor, který pro vás bude od jara až do podzimu oázou klidu a relaxace. Vyčistěte podlahu terasy, umyjte či zrenovujte nábytek a vyperte všechny potahy, které byly přes zimu uskladněny. Nakonec si už s radostí můžete osadit první jarní kytky do truhlíků či květináčů, kterými odpočinkovou zónu dovedete k dokonalosti. Potom si dejte zaslouženou pauzu a odměňte se horkou kávou či kouskem čokolády, které vás opět nabudí. 
 Čistá okna zdrojem světla i síly
Pozitivní proud energie do vaší domácnosti prochází okny, která by se měla blýskat čistotou. Zašpiněná okna jsou nejen nevzhledná, ale i zhoršují propustnost denního světla. Pusťte se do jejich jarní očisty a na pomoc si vezměte chytré a efektivní pomocníky, kteří jsou dnes na trhu. Ušetří vám čas i námahu. Díky vychytané elektrické stěrce na okna pro vás nebude již mytí oken nikdy více trestem. Připomínáme, abyste neopomněly také rámy oken. Máte-li doma záclony, či závěsy, je nyní ten pravý čas hodit je do pračky, aby byly krásně čisté a provoněly vám domov svěží vůní a čistotou. Máte-li osazena okna žaluziemi, ať už vnitřními, tak venkovními, neměli byste zapomenout i na jejich údržbu.

TIP: Čištění oken na nejvyšší úrovni vám umožní vysavač na okna WV 6 Plus od značky Kärcher, který obsahuje bateriový vysavač na okna, úzkou odsávací hubici (speciálně pro okna s lištami a úzké okenní plochy), láhev s rozprašovačem s potahem z mikrovlákna, čisticí prostředek, nabíjecí stanici a výměnnou baterii (pro čištění bez přerušení).
Jak provést správný úklid místností
Základem je utřít v každém pokoji prach, příp. vyčistit skřínky mokrým hadříkem. Mytí podlah by mělo přijít na úplný závěr generálního úklidu. Hloubkový úklid znamená postihnout části, kterým se při pravidelné údržbě domova nevěnujeme. Což znamená, vyluxovat nepřístupná místa, jako jsou matrace v ložnici, prostory mezi gaučovými polstry v obýváku a v kuchyni šuplíky, nezapomeňte vysát také pavučinky na stropě. Všechny textilie, tj. ložní povlečení, odnímatelné potahy z křesel a dekoračních polštářů či kuchyňských podsedáků vyperte. Umýt si zaslouží i kliky a vypínače, na které každodenně saháme. Skutečným oříškem při úklidu bývá kuchyně. Tuto místnost se vyplatí jednou za čas opravdu pořádně vydrhnout včetně všech poliček, šuplíků, trouby či mikrovlnky. Nezapomeňte, že s jarem se probouzí také různá zvířátka, takže je na čase zkontrolovat zásoby mouky, luštěnin apod., zda se místa jejich uskladnění nestala dočasným azylem pro moly, mušky či jiné nemilé breberky. Jakmile máte tyto prostory čisté, vrhněte se na revizi ledničky a mrazničky, důkladně vše vyčistěte a případně odmrazte. Protože úklid koupelny je pravidelnou činností, zde možná jen upozorníme na umytí obkladů, vyčištění odpadových kanálků u umyvadla, vany, či sprchového koutu. Není na škodu probrat lhůty u kosmetických výrobků a místa, kde je máte uloženy, pořádně vyčistit. Nyní nezbývá než se kochat kouzelným domovem provoněným příjemnou vůní čistoty a pohody. 

TIP: S praním vám skvěle pomohou prací prostředky NEON, kdy můžete vyzkoušet NEON Universal gel pro praní bílého i barevného prádla. Máte-li pračku plnou barevného prádla, sáhněte po prací prostředku NEON Color gel, který pomůže zachování zářivých barev. Prací prostředky NEON Universal gel a Color gel (1000 ml = 20 dávek) zakoupíte za doporučenou cenu 99 Kč v prodejnách COOP, Hruška, CBA, ENAPO, TERNO, síť maloobchodních prodejen COOP Morava, Konzum Letohrad, Tempo Opava, COOP Nymburk a FLOP.

Zdroj foto: Freepik

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account