Uchovávání vína po otevření: Tipy pro zachování kvality a chuti
Většinu z vás asi napadne, že k takové situaci ani nemůže dojít. Ale představte si, že sedíte takhle večer u krbu a v tom zvoní tchyně nebo jiná nezvaná návštěva. Tak co teď s otevřenou lahví? Pokud tedy nemáte skvělou tchýni či super kamarády, které v klidu pozvete dál a láhev dopijete, určitě se vám bude následující text hodit. Jak tedy uchovávat víno po otevření?
K dobrému vínu je potřeba přistupovat jako k dobrým lidem – tedy s láskou a úctou, proto je určitě na místě vědět, jak s otevřeným a nedopitým vínem naložit, aby si zachovalo svoji kvalitu.
Nejjednodušší a nejméně nákladné je nechat si korek a nedopitou láhev uzavřít a uložit do ledničky. Bílé a červené víno takto vydrží 3 – 5 dní, růžové dokonce 5- 7 dní. Nicméně v tomto případě přece jenom hrozí mírná oxidace vína, obzvláště, pokud byl předtím korek v láhvi opravdu natěsno, protože tak pevně už se nám láhev uzavřít nepodaří.
Dalším řešením, pokud se vám tato situace opakuje, je myslet na ni již dopředu a kupovat vína se šroubovacím nebo skleněným uzávěrem. Možná vás napadne, že se jedná spíše o laciná, nekvalitní vína, ale už tomu tak zdaleka není.
A na konec jsem si nechala řešení pro fajnšmekry. Tím je pořízení vakuové pumpičky. Odsátím přebytečného vzduchu z načaté lahve se vytvoří ideální podmínky pro to, aby otevřené víno vydrželo opravdu v kondici více dní. Tímto způsobem lze dokonce i šumivé víno uchovávat otevřené několik dní bez obav. Speciální dvoucestnou pumpou je možné lahev opět natlakovat a zabránit tím úniku bublinek.
Cena pumpičky začíná již na necelých 200 Kč a součástí balení bývají i náhradní uzávěry.
Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce a nápadů na dobré dárky bývá poskrovnu, zkuste se porozhlédnout, komu byste mohli koupí vakuové pumpičky na víno udělat letos pod stromečkem radost .
Přidejte se k nám a zúčastněte se alespoň jedné online degustace, mrkněte na www.edegustace.cz
Zdroj foto:Pixabay.com