Myslím si, že mytí oken nepatří mezi oblíbenou činnost žádné z nás, v tomto článku najdete pár rad jak si mytí naplánovat tak, aby vám to šlo pěkně od ruky.

1. Nejprve si otevřete okno a podívejte se na oblohu. Ideální počasí je, když nemrzne, příliš nefouká, a hlavně vám do oken nesvítí slunce. Pokud je příliš teplo, voda i přípravky rychle zasychají a okna jsou plná šmouh, v mrazu zase špína více drží (a nastydnete). Ideálním obdobím je tedy jaro. 🙂

2. Pokud uznáte, že počasí vyhovuje, pusťte se do vyklizení parapetů a okolí oken, včetně sundání záclon. Ty dejte ideálně hned vyprat.

3. Podívejte se, jestli nejsou kolem oken pavučiny, a případně je vyluxujte. Někdy může okolí i plesnivět, takže je dobré plíseň nastříkat vhodným přípravkem.

4. Nachystejte si kbelík s vodou a hadrem, přípravek na mytí oken, ale také schůdky či stoličku.

5. Mytí začněte tím, že vodou se saponátem omyjete žaluzie a jejich ovládání. Pokud je nemáte, začněte mytím rámů. Ani na urputnou špínu na nich však nepoužívejte písek na nádobí či podobné přípravky. Například plastové rámy jsou velmi citlivé na poškrábání.
U bílých plastů budete muset asi jednou za dva tři roky použít speciální chemii, abyste zachovali jejich sněhový vzhled. Na rámy je nejlepší švédská utěrka.

6. Teprve po umytí žaluzií a rámů přijde řada na skla z obou stran.

7. Pokud jsou okna šroubovací, tak, jak tomu bývá zejména ve starších domech, je třeba je rozšroubovat, umýt a vyleštit z obou stran, a pak sešroubovat zpět. Mnoho lidí omyje nejprve vnitřní stranu skel, zašroubuje, a pak teprve myje skla na venkovní straně.
Rozhodně nedoporučuji umývat skla hadrem a vodou a dolešťovat je pak pomocí různých sprejů. Při přímém slunečním světle potom zaručeně uvidíte šmouhy. Investujte raději do kvalitní stěrky na okna s vyměnitelnou gumou a pořiďte si také takzvaný rozmývák, kterým budete na tabuli nanášet vodu se saponátem, můžete ho případně nahradit obyčejnou houbou.

A babské rady! 🙂

1. Krásný lesk a zvládnutí i více zašpiněných skel – to dokáže ocet ve spojení s teplou vodou.
2. Okna vyleštíte novinovým papírem.
3. Skla můžete mýt i vlažnou vodou, do které (asi do pěti litrů), přidáte sáček rozmíchaného vanilkového pudinku. Po uschnutí stačí skla vyleštit suchým hadříkem.
4. Mytí zvládne i dětský šampon přidaný do vody.
5. Skvělá je také slaná voda – dávkování je asi polévková lžíce na litr vody. Poradí si i s více zašpiněnými skly.
6. Okna dokonale vyleští i staré silonky.
Nezapomeňte, že čistá okna jsou vaší vizitkou! A náš tip? Testovaly jsme společně mnoho pomocníků do domácnosti. Jedním z nich je tento skvělý hadřík Actifibre od Viledy.

Zdroj foto: Shutterstock

1 Komentář
  1. Kamila Novotná 3 měsíce ago

    Já jsem nadšená z jarního počasí, které pokaždé využiji na mytí oken. Nedávno jsem se rozhodla, že nejenže umyji okna, ale také si opravím své žaluzie v ložnici. Na jednom e-shopu jsem našla náhradní díly na žaluzie do oken, které jsem si objednala. Oprava mi netrvala dlouho a už mi žaluzie zase fungují, jak mají.

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account