Vlhko ven, chládek dovnitř

Nejomílanější radou je větrání. Když zabrouzdáme internetem, zjistíme, že existuje několik druhů. Tři základní jsou:

  1. „ventilačka“ – okno na tenkou větračku třeba půl dne. Tohle se v chladnějším období vůbec nedoporučuje. Vzduch se v bytě nevymění efektivně, tisíce korun vám vyletí doslova oknem za topení, sklo se moc ochladí a začne se rosit. Plíseň, mokro, zničené rámy – a nic z toho. Takhle tedy prý ne.
  2. „větrání šokem“ – otevřít v jedné místnosti okno dokořán třeba na deset minut. Vzduch se vymění třeba za 10 minut, ale to už se trochu ochladí i okenní tabulky. Orosení se může znovu objevit.
  3. „tornádo celým bytem“ – průvan klidně jen na dvě minutky. Otevřená všechna okna i dveře v bytě či domě. Vítr vyžene všechen starý vzduch pryč, okna se nestihnou moc ochladit a je po starostech. Tohle bychom měli dělat několikrát denně.

Před každým větráním je dobré ztlumit nebo vypnout topení a zároveň udržovat teplotu minimálně na 21 °C. Výhoda optimálně suchého vzduchu je i ta, že je nám v něm tepleji – rozdíl oproti pobytu ve vlhkém prostředí je pocitově prý dva stupně. Ušetříme tedy i za topení.

U větrání může pomoci chytrá hlavice

U kamarádky jsem viděla chytré hlavice namontované na klasickém topení. Detekují, když je otevřené okno – topení se v tu chvíli samo vypne a spustí se až ve chvíli, kdy okno zase zavřete. Stejně tak lze na hlavicích nastavit konkrétní teplotu, na kterou doma chcete mít vytopeno. To se mi zdá jako užitečný pomocník

Tagy:
3 Komentářů
  1. Lucka Lucka 1 rokem ago

    Můj problém.

  2. Letos jsme zatím okna nijak zapocená neměli.

  3. Lenka Hudečková 2 roky ago

    Prima, díky za radu, zkusím více větrat rychlým šokem celý byt 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account