Pomander je malý předmět nebo koule naplněná vonnými látkami, které slouží k provonění prostoru. Tradičně se skládá z nádoby, která je vyplněna aromatickými substancemi, jako jsou sušené květiny, byliny, koření nebo vonné oleje. Pomandery mají silnou a příjemnou vůni a často se používají jako přenosná vonná látka nebo dekorativní předmět.

Pomandery mají dlouhou historii a byly používány v různých kulturách po celém světě. Byly populární v Evropě během středověku, renesance a barokní éry. Během těchto období byly pomandery často vyrobeny z drahých materiálů, jako je zlato, stříbro nebo porcelán, a zdobeny drahokamy nebo filigránem.

Pomandery měly různé účely. Kromě provonění vzduchu se používaly také k odstraňování nepříjemných zápachů, jako ochrana proti nemocem nebo jako amulety s ochrannou funkcí. V minulosti se také věřilo, že vonné látky obsažené v pomanderech mohou mít léčivé účinky nebo mohou pomáhat při odvrácení nemocí nebo škodlivých energií.

Dnes jsou pomandery stále oblíbené a používají se jako dekorace, vonné předměty nebo jako součást rituálů a meditace. Existuje mnoho různých designů a stylů pomanderů, a tak si můžete vybrat ten, který se vám nejvíce líbí a který vám poskytne příjemnou vonnou atmosféru.

Foto: Nela Vávrová

Tagy:
3 Komentářů
  1. Romana Mlynářová 10 měsíců ago

    Předchůdce difuzeru, osvezovace vzduchu, líbí se mi.

  2. Lenka Hudečková 10 měsíců ago

    Aha, dlouhá historie a já to slovo dnes čtu poprvé… díky za rozšíření obzorů, Nelo 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account