Potřebujete do vašeho domu nebo bytu vnést trochu čerstvého vzduchu a nevíte jak na to? Přijde vám, že nevíte, co ve vašem interiéru je ten \”nepříjemný\” element? Možná, že i vás trápí pár základních chyb, kterých se při řešení našeho interiéru dopouštíme. Připravila jsem pro vás 5 praktických rad, jak vnést do vašeho domova harmonii a útulno.

TAK JDEME NA TO?

1. Čistota a pořádek

Myslím, že říkat vám, že pořádek a čistota jsou důležité, nejen pro naše zdraví, ale i psychickou pohodu, je zbytečné. Všichni bychom se měli snažit doma uklízet jak nám to jen časové možnosti dovolí, to je jasné. Já mám na mysli ale spíše takový ten, jak já tomu říkám, \”tvůrčí bordýlek\”.
Nepořádek totiž často vytváří nevědomý chaos nejen v bytě, ale i ve vás samotných. Hledáte neustále věci po bytě, nemůžete najít důležité dokumenty nebo je naopak najdete vždy, kdy už je nepotřebujete. Přiznejme si, komu se tohle alespoň jednou v životě nestalo, že? 🙂
Jak se tomuto chaosu vyhnout má poměrně jednoduchá řešení.
Plánujte v klidu a předem určete místečko všemu, co používáte. Pevné místo by skutečně měli mít všechny věci, které běžně a často sháníme.

Hledejte v tom logiku

Pokud máte například složku, kam dáváte poštu nebo účtenky, vytvořte v blízkosti tohoto místa i prostor pro záruční listy, dokumenty k podkladům pro daně a podobně. Zkrátka každý papír by měl být \”v dané oblasti\”. Uvidíte, jak se vám uleví, až nebudete nervózně pobíhat po bytě a shánět doklady k autu, až pojede na technickou. Pomůckou vám mohou být organizéry na dokumenty, které najdete v každém papírnictví nebo třeba i v IKEE. Pokud ale nechcete utrácet, může docela dobře posloužit i nevyužívaná krabice od bot. Když jí dáte nový kabátek nějakým vzhledným polepením, určitě vám dobře poslouží.
Své místo by měli mít především věci jako je mobilní telefon (předpokládám, že ten máme všichni stále na očích, ale určitě by pro pohodu v domácnosti měl své místo mít. A u vás v ruce to není ;-)) Také klíče jsou často tím, co splašeně hledáme po bytě. Proto použijte třeba nějakou pěknou mísu nebo si naťukněte designové háčky hned u dveří. Vždy, když půjdete ven, budete je mít hned u sebe a nebudete se muset stále zouvat nebo cupitat obutí po špičkách až k obýváku.

2. Obnovte vzpomínky

Všichni víme, kolik se nám za ty roky v průběhu života nasbíralo věcí, které nás stále v životě vrací zpět. Lednice polepená tisícem různých obrázků dětí od prvních čmáranic po výtvarná umění z příjímaček na střední nebo různé magnetky z dovolených. Parapety, poličky, vitríny plné \”lapačů prachu\”, obrazy nebo staré fotografie.

Přijměme do našeho života novou energii a to staré nechme za sebou. Oživme domácnost třeba novými plakáty, nějakým originálním kouskem skleněné vázy nebo správným naaranžováním knih. Uvidíte, že i té ledničce také trochu ulevíte. Překvapí vás, jak najednou prostor ožije a bude působit čistěji a vzdušně.

3. Maluju a miluju

Chce to prostě čerstvý nátěr!
Znáte to, sem tam se objeví nějaká ta \”tlapka\” našich ratolestí nebo komár, co vás tuhle tak v noci otravoval, až jste ho majzli bačkorou. Nové barvy vám vlijí do žil pozitivní energii a jak je známo, mohou ovlivňovat naši náladu a psychiku. Zkuste se zamyslet, jaké odstíny ve vás vyvolávají příjemné pocity, pak bude výběr mnohem jednodušší záležitostí!
Barvy doporučuji volit v jemných a zemitých tónech. Těmi nikdy nic nezkazíte.
Naopak opatrně při výběru těch výrazných, může se například stát, že vás v dané místnosti bude častěji bolet hlava. Nezapoměnte na koncept celé domácnosti a s barvami to nepřehánějme. Vždy je lepší barvy vnášet do prostředí spíše dekorativními prvky, například výraznějšími polštářky, závěsy nebo výraznějším povlečením.

4. Vstupte prosím!

Vchod, hala, chodba, vstup. Ať už tomu říkáme, jak chceme, víme všichni co je tím myšleno.

Místnost, do které vcházíme po otevření dveří, na vás zkrátka musí správně dýchnout. To je první, co při vchodu do bytu (domu) vidíme, a pokud nejsme spokojeni zde, může vám to kazit náladu hned jak přijdete domů.
V chodbách často chybí dostatek osvětlení, nebojte se proto světlých barev a zrcadel – prostor se tak opticky zvětší a světlo se rozptýlí. Zde bychom také měli investovat do úložných prostor na míru a využít nabízenou výšku místnosti, abychom \”ulevili\” prostorům, které potřebujeme nechat vzdušné.
Do vstupní chodby patří také příjemné vůně, proto neváhejte s pořízením osvěžovače vzduchu s čidlem pohybu. Všechny smysly vás doma zkrátka musí vítat s radostí!

5. Živé a zelené

Řeč je o květinách. Místo umělých dekorací použijte živou květinu. Nemusít to však u vás vypadat jako v botanické zahradě. Je důležité dbát na správný výběr květin a také zvážit, jak moc se o ně zvládáte starat. Pokud si stěží vzpomenete na to je zalít, volte takové květiny, které nepotřebují tolik péče, nebo zajděte pro samozavlažovací květináč.
Prozkoumejte trh a pokud si nejste jistí, v zahradnictví vám jistě poradí, jaká květina se hodí do tmavších prostor bez přímého slunce a která přímo k oknům. Do tmavších prostor se například hodí Monstera nebo Zamioculcas zamiifolia.

A jedna rada na závěr…NEBOJTE SE ŘÍCT SI O RADU!
To platí pro každý bod tohoto článku. Pokud si něčím nejste jistí, nebojte se zeptat. Kohokoliv! Odborníka, nebo třeba babičky – zkušené zahradnice.

Tagy:
1 Komentář
  1. Kristýna Štírová 2 roky ago

    Když ono je to těžké. Těch různých knih na téma hygge, harmonizace interiéru, čakry, feng-shuei a já nevím co všechno jsou plné databáze knih. Se podívejte třeba na https://www.cbdb.cz/knihy a zjistíte, že toho je fakt kvantum. A víte, co je na tom nejhorší. Že některé ty knížky se vzájemně vylučují. Pro mě osobně je harmonický domov ten, kde se s rodinou cítíme spokojeně. A jestli mám žluté nebo červené křeslo, to podle mě už zase takovou roli nehraje. 🙂

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account