Dnes bych ráda psala o ZOO v Berlíně. Předem se omlouvám za slovník i délku článku. I když to bude pro mnohé asi nepochopitelné vzhledem k tomu, jak dobré hodnocení tato zoo na internetu, ale v této recenzi asi nebude vůbec nic pozitivního. Takže k věci. Byla jsem v Berlíně a jelikož miluju ZOO, tak ta nejvíce a nejlépe hodnocená zoo v Evropě pro mě byla volbou číslo jedna. Volbou, která v zimě stála dost peněz, ale už ne tolik času. 

Jak to tedy všechno začalo? Byla zima, dva dny před Štědrým dnem a venku v Berlíně příjemných a neuvěřitelných 26 stupňů. Můžete si zakoupit lístky buď do Tierparku u kterého jsme usoudili s přítelem, že to nemá cenu, jelikož před tím byl i sníh, i když to zrovna ten den tak nevypadalo. No a tak jsem se rozhodovali jestli půjdeme jen do Zoo nebo koupíme i vstup do akvária. Vzhledem k tomu, že s přítelem na rybky moc nejsme, tak jsme zvolili možnost číslo jedna. Vyhradili jsme si na zoo celý jeden den, protože podle recenzí jde o nejkrásnější zoo, která je velká a zabere i šest až osm hodin než ji celou projdete… Ale než začnu plodit ven všechno to ošklivé uvedu na začátek nějaká veřejná fakta.

Berlínská ZOO leží v západní části města a byla otevřena v roce 1844. Zabírá něco kolem 40 hektarů. Díky těmto dvěma údajům patří mezi největší a nejstarší zoologické zahrady na světě. Zároveň je jednou z nejvíce druhově bohatých zahrad na celém světě. Nejvíce se o ní mluvilo po narození mláděte ledního medvěda Knuta, které pak zemřelo. Obdivuhodná je použitá architektura, zvířata většinou obývají místa, která připomínají jejich domovinu, ALE…

Vstupné pro jednotlivce činní 15,50 euro, pokud máte zájem i o akvárium zaplatíte rovných 21 euro. Pro 2 dospělé a dvě děti do 15 pak cena i s akváriem činí astronomických 51 euro, což jak si jistě vzpomenete je téměř cena za celodenní lístek na vlak po celém Německu pro skupinu 5 osob. Byli jsme dva a ZOO měla opravdu dobrá hodnocení, a tak jsme nelitovali. Možná nás měla zarazit už situace u vchodu. Lidé nás upozorňovali, abychom si zakoupili lístek předem, že bývá obrovská fronta. Takže 31 euro za dva nakoupeno předem a už jsme byli v zoo. 

A pak nastala ta strašidelná chvíle, v zahradě nikde nikdo, sem tam v nějakém pavilonu pár lidí. Zvířata zavřená v klecích, ale ne v těch skleněných za kterými mají svůj klid a nejsou rozptylováni hlukem křičících dětí, pachem kolemjdoucích kteří se cpou párky a podobně, jako je to ve většině zoologických zahrad, ale například dvě lvice na ploše přibližně 8 metrů čtverečních za kovovou mříží. To mě dostává k názoru, že tato zoo je opravdu historická, takto se opravdu dříve stavěla zoo jako nějaký cirkus. I lvi a tygři jsou jen za mříží, lidé je mohou provokovat, povykovat, mlaskat. V případě recenze na internetu, matky hodnotí 5 hvězdami („nejlepší zoo, Praha je proti tomu ostuda, tam zvířata jen leží a nic nedělají, tady je vidíte chodit a řvát lva a to všechno a jste jim tak blízko”). No co si budeme povídat, když má pavilon přibližně 30 metrů čtverečních a tam je asi 5 klecí je to opravdu těsný kontakt. 

O ještě těsnějším kontaktu se dá mluvit ve venkovních výbězích od některých zvířat vás dělí plůtek který by překročilo i 3 leté dítko a co teprve ta krásná podívaná, když si před vámi čech zapálí cigeretku a dým z ní vydechuje z metru do obličeje vydrám a poté surikatám… Ano kontaktní zoo vydra od dítěte na metr za cenu vystresovaného neustále pištícího vodního jedince. A pak ty fantastické výběhy pro medvědy… Je to ode mě ošklivé, ale nedivím se že tam lidé přepadnou ono když vás od medvěda dělí jen metr vysoká zídka a vodní příkop… Když může kdykoli, kdokoli medvídkům cokoli hodit nedivím se ani úhynu zvířat. 

Všeho všudy jsme celou zoo znechuceně prošli za necelou hodinku a když už někde zvířata byla, tak mi jich bylo líto. Vidět zvířata v akci… Upřímě raději se dívám v Praze na papoušky, kteří klidně spí, než zoufalý pták běhající po výběhu do kola a mlátící hlavou do země neustále. 

Shrunutí na závěr. Jedna třetina zoo v rekonstrukci, jedna bez zvířat a v poslední třetině ztrápená zvířata v malých klecích na způsob cirkusu než zoo. Zvíata mi nepřipadala spokojená a přijde mi smutné když můžete na úkor zvířat nechat lidi zasahovat do jejich osobního prostoru. 

Je to obrovská negativní recenze. Jen bych závěrem chtěla říct, vzhledem k velkému počtu kvalitních recenzí je možné, že maminky s dětmi opravdu ocení blízkost zvířátek a rozmanitost druhů, ale za mě takovou zoo už nikdy v životě nenavštívím. A těm co nerady vidí trpět zvířata doporučuji vyhnout se obloukem ostatním vyzkoušet a udělat si názor za sebe. Myslím, že obrázky, i když nejsou dvakrát kvalitní, řeknou více, než tisíc slov.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account