Těchnice byla obec v okrese Příbram, která také vzala za své při stavbě Orlické přehrady. V roce 1921 zde bylo evidováno 61 domů s 302 obyvateli.

Poměrně velkou zajímavostí se pak stal Kostel svatého Štěpána, který se nacházel v zaniklé obci Těchnice, jejíž pozůstatky jsou dnes pod hladinou vodní nádrže Orlík. Kostel stále stojí, před zatopením z něj však byla odstraněna střecha, strop a krovy (klenba nad presbytářem zůstala zachována). Poslední bohoslužba se zde konala koncem roku 1957.

V roce 2000 jej s využitím starých katastrálních map a za použití geodetických přístrojů lokalizovali potápěči, pro které je od té doby oblíbeným cílem ponorů.Při normální výši vody se nachází asi 40–50 metrů pod hladinou.

Kostel je jednolodní, neorientovaný, s hranolovou věží v jihozápadním průčelí. Má pětiboce uzavřený presbytář, sklenutý dodnes zachovalou křížovou klenbou s profilovanými žebry. Loď byla plochostropá, zařízení pocházelo z konce 17. století. Na hlavním oltáři z roku 1660 byl znak rodu Bukovských. Na věži visely zvony z let 1432 a 1605.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account