Nejkrásnějším místem z mého pohledu, které jsme na Šumavě s manželem navštívili byla Chalupská slať. Byť počasí toho květnového dopoledne mělo ještě zimní ráz, i tak jsme si výlet sem velmi užili a rádi se sem vrátíme, bude-li příležitost.

Jedná se o rašeliniště s malebným jezírkem severně od Borových Lad, v mělkém údolí Vydřího potoka, je to přírodní rezervace.

Velké rašelinné jezírko s plovoucími ostrůvky je největším svého druhu v Čechách – 1,3ha, 909 m. n. m.  Krátká naučná stezka (260 m) vede po povalovém chodníčku přes rašeliniště k jezírku v Čechách, v centrální části je vyhlídková plošina.

Ochrana je zde zaměřena zejména na řadu původních rostlinných druhů rašeliništních rostlin. Kolem jezírka a ve slati roste rašelinná kleč, smrky, borovice blatka, suchopýr pochvatý, aj. Na jezírku jsou plovoucí ostrůvky porostlé trsy rosnatky okrouhlolisté.

Na konci povalového chodníku byla vybudována vyhlídková plošinka, která otevírá pohled na rašelinní jezírko. Přístup do rašeliniště a na naučnou stezku Chalupská slať je možný od parkoviště za Borovými Lady.

 Za návštěvu a i zmínku stojí též budova Informačního centra, kterou nemůžete minout. Jsou zde umístěny jak toalety, je možnost zakoupit si kávu, drobné suvenýry a též v malém sálku shlédnout krátký film o zdejší lokalitě.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account