Před týdnem mne upoutala pozvánka na akci v zámecké zahradě ve Štědré. Byl jsem rozhodnut, že se tam vydám, ale včera odpoledne pršelo a tak jsem se rozhodoval, zda ANO či NE. Nakonec jsem si řekl, že to není daleko a podívám se tam. Prošel jsem si zahradu, kde byli připraveni aktéři slavností, ale skováni ve stanech. Vzhledem k promáčenému trávníku to bylo vše nebezpečné. Vysvobodila nás paní, která nás pozvala na prohlídku interiérů. Byl jsem zde poprvé a musím sundat pomyslný klobouk, kolik práce už zde udělali. Bylo dost lidí a užili jsme si to.
Barokní zámek Kokořovců z Kokořova, vystavěný jako nové sídlo majitelů žlutického panství po r. 1730 zřejmě v místech staršího objektu stavitelem J. O. Söllnerem z Útviny. Upravován pozdně barokně po požáru r. 1747 a v 19. stol. V havarijním stavu.

Zámek Štědrá už není zchátralý, pyšní se titulem Zachráněná památka.

Obec zaplatila za památku 3,5 milionu korun, a aby nespadla nadobro, pustila se Štědrá díky grantům do oprav. Evropským dotacím se ale vedení obce brání a peníze sbírá po kouskách – například z programu ministerstva kultury.
 
Místnosti procházejí rekonstrukcí malířské výzdoby, provádí se tu hloubková injektáž štuků a vyměňují se i jednotlivé prvky oken a dveří. Součástí tohoto procesu je zároveň výroba chybějících prvků. Dále se odstraňují díry a defekty na barokním ostění.
 
Před několika dny se odhalení původního nátěru dočkala i místnost číslo 122, která v minulosti sloužila jako šatna školní jídelny. „Objem vykonané práce na zámku roste s každým dnem. Nebrzdí nás ani vedra, jelikož pracujeme uvnitř, kde jsou pracovní podmínky přívětivější,” vysvětlil starosta Štědré František Pánek.
 
Během srpna tu také pokročily práce na obnově zámecké kapličky a v několika dalších místnostech byly rovněž odhaleny a zrestaurovány původní nátěry. Přes to všechno mají dělníci na zámku před sebou ještě kus práce. Kompletní dokončení prací lze počítat ještě na roky.
Zdroj: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/zamku-ve-stedre-se-dari-zvelebuji-se-interiery-20150816.html
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account