112

Do Horní Police nás již několikrát přivedly kešky. Při té příležitosti jsme si prohlédli i některé z památek, které jsou zde k vidění.

První, kam jsme zamířili byl místní zámek.

Obec Horní Police je v písemných pramenech poprvé doložena ve 13 století. Raně barokní zámek, tvořící jádro dnešní stavby, zde byl postaven krátce před rokem 1689. Zámek sloužil jako správní budova a ubytovna pro duchovenstvo, pomáhající při církevních obřadech během poutí, které tehdy navštěvovaly desetitisíce věřících.

Při zámku byl také vybudován pivovar s rozsáhlými sklepy, které se dodnes zachovaly ve velmi dobrém stavu. V 19. století byl v zámku přechodně umístěn jezuitský seminář.

Po první světové válce byl zámek zkonfiskován Habsburkům a byl přidělen Státním lesům v Zákupech. Po druhé světové válce byl zámek využit jako sklad nábytku a od roku 1949 je začalo využívat místní JZD a z nádherného sálu s krbem, krásnými lustry a parketovou podlahou se stal kravín. Po roce 1991 získala zámek obec Horní Police. V současné době jsou prostory zámku využívány k občasným výstavám. Zámek není běžně přístupný veřejnosti.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account