Kostel svatého Václava je barokní kostel farnosti Velký Ořechov, který je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Kostel s farou je připomínán podle archivních pramenů již ve 14. století. Po vpádu Kuruců na Moravu byl tehdy zničený kostel přestavěn v druhé polovině 17. století. Z této původní stavby se dochoval zvon z roku 1690. Členěním stavby i pojetím fasády lze rozpoznat vlivy tvorby architekta Domenica Martinelliho, na sklonku 17. století působícího dvorního architekta ve Vídni, ovšem s výrazným vlivem na vrcholně barokní tvorbu na Moravě. Architekt zřejmě patřil do jeho okruhu.

Barokní chrám má dva boční oltáře a obrazy namaloval pan Rudolf Křeček. V roce 2016 byla na venkovní stěnu kostela umístěna pamětní deska P. Antonína Šuránka, který ve farnosti působil jako kaplan v letech 1950–1951.

Kostel sv.Václava se ale notoricky známé barokní podobě tak trochu vymyká. Jedná se o mohutnou trojlodní stavbu bez věže, jen s menší zvonicí vypínající se vysoko nad západním vstupním průčelím. Pravoúhlé kněžiště se nachází na protilehlé straně chrámu a od severu je k němu přistavěna sakristie.

Hlavní fasáda kostela je protknuta třemi okenními osami. Vstup je pravoúhlý a vysoký, ale velmi úzký. Hladká fasáda průčelí je členěna lizénami, ve vrcholu s profilovanou římsou a trojúhelníkovým štítem. Nad ním se vypíná nízká zvonice, členěná nárožními pilastry a prolomená na čtyřech stranách okny se segmentovým zaklenutím. Nad nimi jsou na třech stranách umístěny ciferníky hodin a to vše je zakryto stanovou střechou zakončenou makovicí a křížem.

Jedná se o opravdu nádherný kostel, který je tak jasnou dominantou obce.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account