V Libereckém kraji u obce Horní Vítkov nedaleko Chrastavy stojí ruina větrného mlýna, který býval svého času oblíbenou výletní restaurací a rozhlednou. Kolem něj stávala na Lysém vrchu dnes již zaniklá osada Vysoký.

Tu podle legendy založila frýdlantská hraběnka Kateřina z Redernu. Nejspíš kvůli úžasnému výhledu na celé své panství. Pohled to musel být nádherný, protože ze samotného vrchu jsou vidět vrcholky Jizerských hor a Ještědského hřbetu.

Větrný mlýn byl na Lysém vrchu postaven v roce 1830. Během rakousko-pruské války byl ale téměř celý zničen. Dílo zkázy pak o pár let později dokonala vichřice. Obilí se v něm pak už nikdy nemlelo.

Jeden z obyvatel osady, Eduard Zücker, ho následně přebudoval na výletní restauraci a rozhlednu. Ta fungovala do druhé světové války. Poté následoval odsun Němců a celá osada byla vysídlena a doslova srovnána se zemí.

Dříve naprosto soběstačnou a hojně turisty navštěvovanou osadu tak dnes připomíná už jen torzo někdejšího výstavního mlýna. Nyní v jeho blízkosti stojí retranslační stanice a větrné elektrárny.

Nádherné místo, na které se ráda vracím, když se pohybuji v této lokalitě.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account