O poznání menší a klidnější bývaly vánoční trhy v německém Zhořelci (Görlitzu), na kterých jsme také párkrát byli. Krom „nasátí“ vánoční atmosféry, za kterou jsme se přijížděli, zde byly k vidění i ke koupi tradiční řemeslné výrobky, polské, německé i české kulinářské speciality, výborné nápoje, pohoda a především samotný Ježíšek.

Adventní náladu Slezského Ježíškova vánočního trhu navozují krásné jesličky i s malou ohrádkou s živými zvířaty. Zhořelecký trh má jednu zvláštnost – každý den sem přichází sám Ježíšek a předává dětem malé dárky.

O víkendech prochází centrem města zvláštní průvod – orchestr Ježíšků nejrůznějšího věku hrajících nejznámější vánoční písně a koledy.

Omrzí-li vás prohlížení sortimentu prodejních stánků a ochutnávání místních dobrot, můžete si zkusit zahrát na malém kluzišti u radnice na Dolním náměstí (Untermarkt) curling (tedy česky metanou) nebo jen o kousek dále na Horním náměstí (Obermarkt) si na velkém kluzišti přímo zabruslit.

Toto vše lemují kulisy nejrozsáhlejšího dochovaného historického centra na sever od Alp, které čítá téměř 4000 památkových objektů nejrůznějších slohů – od gotiky až po současnost. Nejpůsobivější atmosféra je ta večerní, kdy se rozzáří sváteční osvětlení, kterému dominují Herrnhutské vánoční hvězdy.

Nedaleko, prakticky na dohled od tržiště, se v ulici Fleischerstrasse nachází místo, které bychom před Vánocemi rozhodně neměli minout –Görlitzer Weihnachtshaus čili Zhořelecký vánoční dům. Vchod do něj střeží nepřehlédnutelná barevná figurka dřevěného vánočního vojáčka. A uvnitř jsou v několika propojených historických domech stovky a stovky metrů plochy s vánočním zbožím.

Starobylé město Görlitz neboli Zhořelec leží na řece Nise, zhruba třicet kilometrů od českých hranic.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account