Barokní chrám Nalezení sv. Kříže 

byl vystavěn v letech 1714 – 1725 italským stavitele Giovannim Battistou Alliprandim. Po Alliprandiho smrti převzal dostavbu chrámu František Maxmilián Kaňka. Kostel ve své historii čtyřikrát vyhořel, po roce 1968 byl uzavřen a postupně chátral. V letech 2011 – 2015 prošla stavba kompletní rekonstrukcí. Kostel byl doslova navrácen do života. V chrámu vznikla nová expozice Andělé na návrší a krásná vyhlídka na město. Dnes je chrám nejenom duchovním místem rozjímání, ale i expozicí církevního umění a kulturní síní zároveň.

Prostor chrámu je doplněn o současné  výtvarné instalace z dílny autorské dvojice Václav Cigler, Michal Motyčka.

Chrám je v otvírací době přístupný zdarma, zdarma lze také navšívit  interaktivní program pro děti Vzhůru k andělům. V červenci, srpnu je vždy v pátek a v sobotu prodloužena otevírací doba až do 22.00 hodin. Po setmění tak mohou návštěvníci v prostoru chrámu obdivovat světelné sakrální instalace Václava Ciglera – Mensu a laserový Světelný Kříž.

Chrám Nalezení svatého Kříže, nazývaný podle řádu Piaristů jako Piaristický chrám, je významnou dominantou města Litomyšle. Tato barokní perla východních Čech prošla v posledních letechrozsáhlou rekonstrukcí a patří mezi jeden z mála chrámů u nás, který si lze pronajmout za účelem pořádání svatebního obřadu, nebo kulturní akce. V prostorách chrámu se mohou konatcírkevní i civilní svatební obřady. Hlavní loď chrámu je kromě svateb využívána také jako kocertní a výstavní prostor.

 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account