Na Housce jsme byli již asi 3x, z toho 2x přímo i na prohlídce samotného hradu. Je to velmi mystické místo, ke kterému se váže spousta pověstí. Nejčastěji se o hradu mluví jako o “Bráně do pekel”.

Houska je renesančně přestavěný raně gotický hrad, který leží ve východní části Kokořínských lesů, 47 km severně od Prahy, v katastrálním území Houska obce Blatce. Nechal jej vystavět Přemysl Otakar II. jako významný královský hrad, ale záhy přešel do šlechtického majetku, v němž zůstal až do roku 1924. Houska dodnes patří k nejlépe dochovaným hradům Přemysla Otakara II.[1] a je chráněn jako kulturní památka České republiky.

V písemných pramenech je hrad zmíněn teprve roku 1316 jako majetek Hynka z Dubé, za jeho existence se zde vystřídalo mnoho majitelů. V roce 1924 koupil hrad Josef Šimonek, senátor a prezident Škodových závodů v Plzni. Po rozsáhlých opravách v roce 1930 byl až do roku 1939 užíván jako letní a reprezentační sídlo rodiny. Následně jim byl hrad zabaven. Dlouhá léta sloužil jako archiv. V 90. letech minulého století byl hrad vydám potomkům Josefa Šimonka, kteří jej nechali opravit a poprvé v dějinách hradu jej zpřístupnili veřejnosti.

 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account