Großhennersdorf je malé město nedaleko města Herrnhut v okrese Görlitz na jihovýchodě Saska.

První zmínka o místě se datuje k roku 1296. V letech 1425 až 1431 byla vesnice silně ovlivněna husitskými válkami . Téměř každý rok husité procházeli městem a to vyplenili. V roce 1721 byl v části obce vybudován Katharinenhof – sirotčinec a ústav pro přestárlé a mentálně a tělesně postižené lidi.

V letech 1909 až 1911 byly na místě budov z roku 1726 postaveny stávající budovy s novobarokní fasádní výzdobou, do kterých se ústav přestěhoval. Za druhé světové války bylo z ústavu vyhnáno na 300 postižených dětí, které byly zabity, aby uvolnily prostory pro uprchlíky z Alsaska a Lotrinska.

V posledních dnech války byl Katharinenhof poškozen požárem. V listopadu 1941 byli ve vesnici umístěni nucení přesídlenci ze Slovinska a v říjnu 1944 první uprchlíci z východních regionů. Místo se stalo tranzitním místem pro tisíce lidí, kteří museli být dočasně ubytováni a pečováno o ně. 7. května 1945 se uskutečnil příkaz k evakuaci vesnice připravené k obraně a 8. května se Großhennersdorf stal bojištěm. Pouze zprávy o kapitulaci zabránily vážnému zničení. Čtyři domy byly zcela zničeny, kostel a Katharinenhof byly zničeny ohněm. Ve vesnici zemřelo 45 německých a sovětských vojáků.

Nás při prohlídce místa zaujaly nejvíce ruiny bývalého zámku, který byl nejvíce poničen také v období 2. světové války. V jeho okolí je v současné době pěkný, udržovaný, malý park.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account