Po prohlídce Opočna jsme v nedělních odpoledních hodinách dojeli jen do pár kilometrů vzdálené Dobrušky. Hlavním výletním cílem zde byl rodný dům F. V. Heka.

Ten se nalézá jen pár kroků od samotného centra města. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem, půvabná je i dřevěná pavlač. Nachází se v něm muzejní expozice, která je rozčleněna do tří částí. Prohlídka objektu je s průvodcem, v našem případě s průvodkyní, která dopodrobna povypráví o všem, co je v domku k vidění.

Obytná světnička připomíná bydlení lidí na počátku 19. století. Uvidíte v ní dobový ručně malovaný nábytek, obrázky malované na skle, kolovrátek, loučník a spoustu dalších dnes již nepoužívaných předmětů. Hekovu osobnost zde připomínají hudební nástroje a dobové knihy. Byli jsme upozorněni na postel, která si zahrála i ve známém seriálu F. L. Věk.

Na světničku navazuje kupecký krám, ve kterém se seznámíte se sortimentem tehdy prodávaného zboží. Většinou to jsou potřeby pro domácnost a hospodářství, takže se dozvíte, co to je drclák, šráček či trdlo, uvidíte různé nádoby, formy i zemědělské nástroje.

Dominantou krámku však jsou dřevěné držáky na váhy v podobě dvou mořských panen, které skutečně pocházejí z Hekova majetku a byly použity i při natáčení televizního seriálu.

Další část expozice je situována do bývalé černé kuchyně, kterou prozrazuje kotel na ohřívání vody a různé nádoby. Zde stojí za pozornost včelí úl, tzv. klát, vyřezaný z jednoho kusu dřeva, který byl použit v televizním seriálu v zahradě souseda Žalmana. Závěr expozice, zrekonstruovaný v roce 2010, připomene život a dílo nejpopulárnější dobrušské osobnosti.

Jedná se o rodnou chaloupku Františka Vladislava Heka – F. L. Věka známého národního buditele z dob národního obrození v 19. století. Expozice se skládá ze tří částí. V lidové obytné světničce se seznámíte se stylovým nábytkem z počátku 19. století. Uvidíte, jak lidé kdysi žili a bydleli. Na světničku navazuje kupecký krám a za ní shlédnete výstavu o životě a díle snad nejslavnějšího dobrušského rodáka. Na závěr můžete navštívit příjemný dvorek s místy k lákavému posezení.

Více zde: https://www.region-orlickehory.cz/turisticke-zajimavosti/atrakce-muzea/rodny-domek-f-l-heka-dobruska/

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account