Bydlíme nedaleko Přerova nad Labem a minulý týden byl krásný den, tak jsme se vydali do Přerova. Skanzen se oficiálně otvírá 15.3., ale manžel tam má kamaráda správce, tak nás pustil do zahrady. I když byl ještě skanzen zavřený, běhalo tu mnoho zaměstnanců, cídili světničky, větrali peřiny a bylo tu docela rušno. Ve skanzenu je asi 9 chalup, jak jsem to počítala, špejchary, stodoly a naleznete zde i prastaré holubníky, žebřiňáky a jiné zajímavosti, které Vás dovedou do dob našich prababiček a pradědečků.
 
I když jsme zatím do chalup nemohli, na prostranství zahrad toho bylo k vidění více než dost. Skanzen jsem navštívila již jako školačka, výlet se školou jsme šli podle Labe, je to asi 7 km od mého bydliště a pamatuji se, že i tenkrát to byl zážitek. Po mnoha letech jsme se tu zastavili opět a ještě sem chceme jet po 15.3., abychom si mohli prohlédnout světničky uvnitř. Když jsem tu fotila, u okna seděla paní ze slámy a v tak dokonalém provedení, že jsem si myslela, že tam sedí nějaká živá žena. Okna u chaloupek jsou v původním stavu, jen udržovaná tak, aby se zde návštěvníkům líbilo. Na zahradě jsou staré holubníky ze dřeva, tak jak se dříve holubi pěstovali. Najdete zde i studně, úly, milniky, zvoničky a i staré sochy z kamene. Veškerá zákoutí jsme si prohlédli. Před skanzenem je Farní stodola a uprostřed parku je pak kaplička.
návštěva skanzenuDo skanzenu se dá jet i na kole, všude se dají koupit mapy cyklotras a když přeje počasí, můžete se jet podívat i k Labi, kde je stejně krásně jako ve skanzenu. Najdete zde i žebřiňáky, na kterých se dříve vozila sláma, seno a vše, co bylo potřeba v hospodářství. Přerovský skanzen byl založen kolem roku 1900. Majitel jej koupil původně jako Staročeskou chalupu a je to nejstarší skanzen v České republice. V létě zde stavějí strašáky na zahrádky, pěstují tu i zeleninu. Strašáci mají odpudit ptáky, aby tu zeleninu nesezobali. Nejkrásnější jsou ovšem ty roubenky, na které se můžete podívat i ze silnice přes plot. Naproti je hřbitov a pokud jdete dále do vesnice, je tam stylová restaurace, kde nabízejí staročeská jídla. Zde měl svatební hostinu i můj syn. Je tam příjemné posezení a když si pozvete hudbu, může být ze svatby veselka, tak jak se to říkalo dříve. Takovou veselku jsme tam zažili i my.
V Přerově nad Labem se konají i poutě a tak se sem sjíždějí návštěvnicí ve velmi hojném počtu. Jezdí sem i celé autobusy, nejvíce zájezdy důchodců, kteří si chtějí připomenout doby dávno minulé. Hned vedle je farní stodola. Velice doporučuji návštěvu tohoto skanzenu, je to opravdu zážitek a i procházka historií.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account