Bzenecká lípa je památný strom, který  jsme měli v rámci letošní dovolené možnost vidět na vlastní oči. Nachází se v areálu zámku Bzenec, v zadní části zámeckého parku. Lípa je unikátní svým vzrůstem bez kmene, o který přišla zhruba před 100 lety. Před rozpadem byla pravděpodobně nejmohutnější lípou na našem území. V současné době tvoří rozsáhlou živou plastiku složenou ze zohýbaných sekundárních kmenů. Původně byly v parku staré lípy dvě, mladší ale zanikla a dnes po ní zbyl jen malý stromek z výmladku jejího kořene.

  název: Bzenecká lípa, Tisíciletá lípa v Bzenci
  výška:  25 m
  obvod: více než 16 metrů (aktuální obvod pozůstatků u země)
  obvod nejsilnějšího sekundárního kmene: 660 cm
  šířka koruny: 30 m
  věk: 750 – 916 let
  souřadnice: N 48°58.602′, E 17°15.738′

Lípa byla původně klasický strom (s kmenem). Na počátku 18. století se pod ní údajně vešel regiment vojáků. Už tehdy ale byla koruna stromu částečně narušená. Poměrně málo známá je informace, že ještě koncem 19. století (kdy byla lípa stále celistvá a obvod činil 1375 cm) bylo do jejího kmene každý rok nalito 100 kg oleje, aby byl strom patřičně svěží.

Dnes se lípa skládá z mnoha sekundárních kmenů porostlých mechem, které vyrůstají ze země v místech obvodu toho původního. Poléhavé kmeny jsou fixovány dřevěnými podpěrami.

Traduje se, že pod Bzeneckou lípou obědval Přemysl Otakar I. a rovněž Rudolf II., který tu prý odpočíval a bavil se s celou dvorní družinou.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account