Co se vám vybaví jako první, když se řekne Sázava? 

Řeka, město, kníže Oldřich a svatý Prokop, klášter, slavní – Voskovec, Wievegh, festivaly, Prokopská pouť,  či sklárny? …. a co se vybaví jako první mně? To vše a mnohem více.  Moje dětství, rodina a prázdniny.
Sázava je krásné město s mnoha možnostmi poznání, ať už kulturními, naučnými, přírodními či historickými. Leží v okrese Benešov, na Posázavské stezce, která je jednou z nejstarších a krajině nejzajímavějších značených turistických cest. Městem rovněž prochází Posázavská cyklotrasa. Co nesmíte v Sázavě vynechat?
 
Klášter Sázava – Národní kulturní památka
Z hlediska architektonického se jedná o komplex staveb. Dominantou celého areálu je nedostavěné gotické trojlodí z červeného pískovce. Chór kostela byl přestavěn barokně a je vyzdoben do dnešní podoby. Klášterní budovy jsou upraveny novorenesančně. V severní zahradě jsou zachovány základy a nízké nadzemní zdivo románského kostela sv. Kříže z r. 1070. Významnou památkou je kapitulní síň s gotickými freskami, z nichž vyniká Infantia Christi, tzv. Sázavská madona.
Zakladatel a patron Sázavského kláštera sv. Prokop se narodil kol. r. 970 v zázemí kouřimského hradiště (v Chotouni) a zřejmě kolem r. 1009 odešel z břevnovského benediktýnského kláštera do poustevnického ústraní. Obýval jeskyni v lesní pustině, kde se setkal s knížetem Oldřichem, zabloudivším při lovu. (Podle legendy Prokop při setkání nabídl Oldřichovi vodu, která se proměnila ve víno.) Oldřich byl setkáním tak nadšen, že se rozhodl založit zde pro poustevníka klášter. Prokop se stal prvním představeným kláštera. Klášter byl založen v roce 1032 a je čtvrtým nejstarším klášterem v Čechách, který byl odlišný tím, že rozvíjel slovanskou liturgii.
Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových okruhů: 1. Svatoprokopská Sázava nebo 2. Severní klášterní zahrada. Pro více informací, navštivte internetové stránky kláštera: https://www.klaster-sazava.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy
Vstup do Severní klášterní zahrady je zdarma pro všechny.
Otvírací doba:
leden, únor březen      zavřeno
duben, říjen                      so, ne, sv.           10:00 – 17:00
                               všední dny jen pro objednané skupiny
květen, září                       út – ne                 10:00 – 17:00
červen                               út – ne                 10:00 – 18:15    
červenec srpen                  út – ne                 10:00 – 18:45
listopad, prosinec        pro předem objednané skupiny (do 19.12.)
 
Sázavský klášter má dvě pověsti. První pověst je o třech hvězdách. Do zdí místní zvonice jsou vytesány tři šesticípé hvězdy. Komu se podaří najít všechny tři, splní se mu jeho nejtajnější přání. Druhá pověst – zvolíte-li prohlídkový okruh, který vás zavede do kaple, spatříte zde obraz
sv. Prokopa. Pokud budete mít štěstí a při pohledu na něj si budete něco přát a on na vás v daný okamžik mrkne, bude nad vámi držet sám sv. Prokop ochrannou ruku.
 
Soutěž kláštera  – výtvarná soutěž pro děti na téma balad z Kytice Karla Jaromíra Erbena, více informací na https://www.klaster-sazava.cz/cs/akce/31859-sazavsky-klaster-vytvarna-soutez-pro-deti-na-tema-balad-z-kytice-karla-jaromira-erbena
 
Kaple sv. Prokopa a studánka Vosovka
Podle pověstí se u studánky setkal poustevník Prokop s knížetem Oldřichem, který pronásledoval ve zdejších lesích jelena. Prokop zraněné zvíře ošetřil vodou ze studánky a jeho rány se okamžitě zacelily. Potom nabral vodu do dřevěného koflíku a dal pít knížeti. Kníže řekl: “Voda ze studánky chutnější vína jest”.  Roku 1032 pak společně založili Sázavský klášter.
V roce 1713 vybudovali sázavští mniši nad studánkou, která vykazovala léčivé účinky, dřevěnou kapličku sv. Prokopa.  V roce 2010 kapličku opravilo a arcibiskup pražský Dominik Duka kapli vysvětil. V kamenném kalichu na odtok vody jsou otisky pěti prstů čertova pařátu.
 
Centrum sklářského umění Huť František
Město Sázava bylo a je známo rovněž díky sklářskému umění.
Hutě Josef (z r. 1902) a František (z r. 1882) stojí dodnes; v druhé z nich sídlí Centrum sklářského umění s návštěvní expozicí sbírek uměleckého skla.
Od roku 2010 je huť František zapsaná na seznam kulturního dědictví ČR a je unikátní technickou památkou prezentující vývoj sklářského umění a řemesla v České Republice.
V Centru sklářského umění je umístěna expozice skla, kterou tvoří mimo jiné jedinečná dvoupatrová výstavní síň nazvaná Noemova archa. Rozsáhlá sbírka, čítající kolem 1 500 předmětů od 500 autorů z celého světa, je majetkem Nadace Josefa Viewegha, která zachránila i chátrající sázavskou huť František a je jediným zakladatelem obecně prospěšné společnosti CESTY SKLA, o.p.s. která Centrum sklářského umění provozuje. V letních měsících je i možnost obdivovat práci sklářů, kterým pod rukama vznikají sklářská díla.
Pokud byste si i vy rádi vyzkoušeli sklářskou techniku, tak v tomto centru probíhají jednodenní i vícedenní kurzy sklářské tvorby pro veřejnost., při kterých se seznámíte s různými technikami sklářské tvorby. Zajímavou zkušeností jsou kurzy hutních technik, kde se naučíte nabrat žhavé sklo z pánve na píšťalu, vyfouknout základní bublinu – kerbl a základní principy ručního foukání a tvarování skla, vše pod vedením zkušeného skláře. Všechny kulturní aktivity a sklářské kurzy, můžete najít na www.cestyskla.cz
Huť František naleznete na adrese Na Kácku 218, Sázava.
 
Otevírací doba je: 
V letním období (květen – říjen) úterý – neděle 10,00 – 18,00
V zimním období (listopad – duben) úterý – sobota 10,00 – 16,00
 
 
Festivaly
 
V roce 2017 jsme s rodinkou vyrazili na nultý ročník hudebního festivalu Slunovrat, které se konalo na Sázavském ostrově a musím říct, že se to velmi líbilo nám, i našemu (tehdy) 3 letému Kájovi.  Mezitím, co probíhala jednotlivá vystoupení, tak bylo v dostatečné vzdálenosti
od podia i vyžití pro děti, skákací hrad, „dětský koutek“ divadélko pro děti. Velice se Kájovi líbilo koupání v řece a dětské hřiště. 
  
Svatoprokopská pouť
 
Každý rok se v Sázavě začátkem července koná pouť. Termín pouti je svázán se svátkem svatého Prokopa. České dráhy vypravují z Prahy v tuto dobu také parní historický vlak „Posázavský pacifik“.
 
Jak se do města dostat?
My jeli do Sázavy z Prahy autem, od nás z Měcholup jsme tam byli do 45 minut.
Je možné jet i autobusem č. 382 od metra Háje, který je tam za 1h 17 minut, případně vlakem – s tím, že se v Čerčanech musí přestoupit (cesta trvá celkem asi hodinu a půl).
 
Občerstvení
Jídlo a pití si můžete zakoupit ve městě, jsou tam obchody i restaurace a zejména přes léto tam funguje hodně občerstvovacích zařízení. Pokud dáte přednost i pobytu na pár nocí, dá se tam sehnat hezké ubytování. Pozor si jen dejte v době konání festivalů, apod., to bývá už dopředu hodně obsazeno.
 
Náročnost
Procházka Sázavou se dá podniknout s kočárkem i odrážedlem a není fyzicky náročná. Míst k parkování je rovněž dostatek.
 
Věková kategorie: od 0 🙂
  
Jak vzniklo označení řeky Sázavy?
Je uváděno už od poloviny 11 století v latinských pramenech jako Zazoa, Zazaua, Sassava. Nejstarší česká zmínka o řece Sázavě je v Kosmově kronice, kde je jmenována jako Zazos, .

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account