KŘÍŽEM KRÁŽEM KRUŠNÝMI HORAMI
Loni v létě jsme si zakoupili voucher od Slevomatu na pobyt v Novém Městě u Jáchymova. Dovolená to byla moc hezká, protože oblast Krušných hor nabízí spoustu možností na různé aktivity. Níže uvedu místa, která mě osobně zaujala nejvíce.
 
JEŽÍŠKOVA CESTA – BOŽÍ DAR
Asi nejkrásnější procházkou, kterou jsme podnikli, byla Ježíškova cesta na Božím daru.  Auto jsme nechali zaparkované na parkovišti, kousek od hotelu Zelený dům a vydali jsme se pěšky k infocentru, které se nachází na adrese, kterou si snadno zapamatujete Boží dar 1.
Kája jel na dětském odrážedle. Ve stejném domě jako je infocentrum naleznete i Muzeum Božího daru. Od roku 1994 fungovala na Božím Daru také Ježíškova pošta, kam děti zasílaly svá přání Ježíškovi a odkud jim Ježíšek i odpovídal. V loňském roce se na to ale bohužel nenašel sponzor. Tak uvidíme, jak to bude letos.
A nyní k samotné Ježíškově cestě. Tomu, kdo Ježíškovu cestu nezná, bych chtěla sdělit, že na infocentru si nesmíte zapomenout zakoupit notýsek, do kterého si budete zapisovat splněné úkoly.  Loni stál 30 Kč. Vzhledem k tomu, že Kájovi byly tři roky, vybrali jsme kratší okruh, 5,6 km. Rodina s většími dětmi, případně cyklisté, apod. si mohou zvolit variantu delší – 12,9 km.
Na celé (delší) trase je celkem 13 zastavení, na kterých děti (nebo možná i rodiče) plní úkoly a je tam i několik zábavných hřišť včetně herních prvků. Cestou narazíte na různé dřevěné pohádkové postavičky, betlém, zvířata, houby, dětské houpačky, kolotoč apod.
Na konci výletu se nezapomeňte vrátit s vyplněným notýskem do infocentra, kde na vás bude čekat pozornost.
Byli jsme rádi, že jsme měli sebou svačinu, občerstvení na cestě je totiž jen jedno a to je stánek – U krmelce, které naleznete u stanoviště č. 4. Navíc jeho nabídka nás nijak nezaujala.
Cesta se dá absolvovat od jara do zimy (na běžkách), pokud není sníh, tak můžete jet na kole i s kočárkem. 
 
 KLÍNOVEC
Dalším – pro nás spíše autovýletem byl Klínovec, kde se Kájovi líbilo zejména na rozhledně, na jejíž vrchol vystoupil (75 schodů) dokonce 2x. Klínovec se svými 1244 m je nejvyšším vrcholem Krušných hor. Výhled zde byl opravdu skvělý, ale zarazilo nás, jak je budova, jejíž součástí je ta rozhledna, dost zchátralá. 
Auto jsme nechali zaparkované zdarma, hned vedle rozhledny. Jak je to ale v zimním období nevím.
Vstupné na rozhlednu je pro rodinu 50 Kč, 1 dospělý 25 Kč, dítě do 7 let neplatí.
Na Klínovec se dá rovněž dostat velice pěknou lanovkou z Jáchymova.
 
JÁCHYMOV – ÚDOLÍ MLÝNKŮ
Jedním z cílů, které jsem rozhodně chtěla navštívit, bylo Údolí mlýnků v Jáchymově. Slyšela jsem o mlýncích pověst, že mlýnky v lese umísťují lázeňští hosté, kteří věří, že pokud budou mlýnky pravidelně klapat, jejich milostné avantýry v lázních budou odčiněny a život jim bude v radosti klapat dál… Druhou verzí je, že mlýnky tam umísťují zaláskované páry  s vírou, že jim to bude klapat stejně jako klapou mlýnky….
Co se mi moc nelíbilo, bylo velmi špatné značení cesty k Údolí mlýnků z centra města. Bohužel jsme navíc ze začátku potkávali lidi, kteří nám buď nerozuměli, nebo nevěděli, kde Údolí mlýnků je. Nakonec jsme se dopátrali. K údolí mlýnků se dostanete tak, že směrem od centra (kruhového objezdu)  se vydáte k velkému a známému hotelu Radium Palace, který obejdete a od něj pokračujete lesní (či spíše parkovou) cestičkou pořád rovně až do Údolí mlýnků. Po cestě je totiž několik odboček.
Mlýnky jsou umístěny v potůčku, který stéká lesem. Je jich několik desítek a každý je jiný a svým způsobem jedinečný. Nejen Káju velmi zaujaly a ty nefunkční se dokonce snažil rozchodit, aby zase klapaly….
Občerstvení je možné v lázeňském centru a možností parkování je tam dostatek.
Jinak k samotnému městu Jáchymov musím poznamenat, že mimo lázeňského střediska se s uzavřením dolů se město dost vylidnilo. Tomu odpovídá i třeba nabídka obchodů, která je opravdu velmi omezená.
  
ZOOPARK CHOMUTOV
Do zooparku v Chomutově jsme vyrazili spolu s našimi příbuznými z Klášterce nad Ohří, kteří mají 12 letého syna. Samotný zoopark byl dříve volně otevřený lesopark, takže možností pro děti je tam skutečně dost a my jsme tam díky tomu strávili celý den.
Otevřeno je po celý rok, od 9 do 16 hodin. Dospělí zaplatí 80 Kč, děti od 3 do 15 let 50 Kč.
V Zooparku vás čekají různá zvířátka (medvěd, los, velbloud, rys, vlk, zubr, atd.), ale i dětská hřiště, liščí doupě, herní prvky a lanové centrum. O víkendu si děti mohou zajezdit i na ponících.
Možností občerstvení je dostatek a přímo u vchodu je pěkná restaurace s opravdu slušným výběrem.  Vhodný výlet s kočárkem i dětským odrážedlem.
 
KLÁŠTĚREC NAD OHŘÍ
Do Klášterce nad Ohří jezdím už od dětských let a toto město mám moc ráda.
Stojí za to navštívit hned několik míst  Jedním z nich je Lázeňský areál Evženie, kde lze ochutnat jeden ze tří minerálních pramenů.
Je tam moc hezká procházka s možností občerstvení, posezením na lavičce a hraním na dětském hřišti. Hned vedle lázní protéká řeka Ohře. Takřka přes silnici navazuje zámecký park, po cestičce dojdete až k dalšímu místu, kterým je zámek. Ten nabízí tři prohlídkové okruhy. Porcelánový okruh a okruh Atraktivity (drahé kameny, těžba a zpracování železných rud v Krušných horách, výstup na vyhlídkovou věž, návštěva Thunské hrobky). My jsme zvolili okruh třetí –  Pohádkový.
Pohádkový okruh se skládá z Pohádkové Země Vítězslavy Klimtové a expozice loutek rodiny Matěje Kopeckého. Dále v tomto okruhu můžete vidět stálou expozici zajímavé keramiky kláštereckého samouka Stanislava Hlaváče. Po ukončení této pohádkové části jsme si vyšlápli na vyhlídkovou věž, kde jsme si během výšlapu po schodech prohlédli keramická díla paní Štefánkové pod názvem „Bylo, nebylo“ na téma pověstí a legend Severozápadních Čech. Tento prohlídkový okruh se líbil nám i dětem.
Zde si můžete prohlédnout prostory virtuálně:
http://zamek.klasterec.cz/web/cs-galerie360_08.php
 
Pohádkový okruh vstupné:
dospělý 60 Kč, děti do 2 let zdarma, snížené vstupné 40 Kč
Zámek je celoročně přístupný. Duben až září – denně 9 -17 hodin, Říjen až březen – středa až neděle 9 -15 hodin
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account