121

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově

Otevřená divadelní scéna Jihočeského divadla se nachází v zahradě Státního hradu a zámku Český Krumlov. Kouzlo dodává scéně otáčivého hlediště okolní prostředí – zámecká zahrada a letohrádek Bellarie, které tvoří zároveň i kulisy divadelních představení.
Činohru, operu, balet či loutkohru – především však výjimečný zážitek z představení konaného za letní noci v divadle s nejvyšším stropem na světě. Každoročně se tu od června do září odehraje průměrně osmdesát představení, jež navštíví na 55 000 diváků z tuzemska i zahraničí. Inscenace světově proslulých autorů se odehrávají v nádherných přírodních kulisách zámecké zahrady, na pozadí letohrádku Bellarie. Výběr repertoáru, režijní pojetí, herecké výkony a originální zahradní scenérie uchvátí každého diváka.
Historie
Autorem otočného divadla je Joan Brehms, který byl po válce šéfem výpravy a scénografem v českobudějovickém divadle. První improvizovaná točna se roztočila v roce 1958, uvezla pouze 60 diváků. V následujícím roce bylo zbudováno otáčivé hlediště pro 400 diváků, v dalším roce narostl počet sedadel na 525. Původní točna byla poháněna lidskou silou (cca 40 osob), od roku 1960 je již točna poháněna elektromotorem. K dílčím rekonstrukcím došlo v letech 1962–1963 (navýšení počtu sedadel na 620) a v roce 1966 (rozšíření kapacity na 700 míst). V polovině 80. let byl provoz zastaven z důvodu již neopravitelné konstrukce a provedena demolice. V letech 1989–1993 proběhla generální rekonstrukce, která dala otáčivému hlediště dnešní podobu. Nová točna s oboustranně plynulým pohybem, který zajišťují čtyři elektromotory, a hmotností 650 tun má kapacitu 644 diváků.
Otáčivé hlediště

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account