Lípa v Lipce je památný strom, který roste v obci Lipka severovýchodně od města Chotěboř v centrální části CHKO Železné hory. Rozměry i stáří stromu jsou pro tento rod nezvykle vysoké, takže se obvodem kmene a pravděpodobně i věkem řadí mezi pět nejvzrostlejších lip malolistých v Čechách. Zároveň patří k nejstarším lipám Chrudimska.

Lípa roste u žluté turistické trasy v blízkosti původně gotické tvrze (jižně) v Lipce. Cesta od lípy dále pokračuje ke 100 metrů vzdálené hrobce bývalých majitelů tvrze Kustošů ze Zubří.

    název: Lípa v Lipce, Lípa na Lipce
    výška: 32 m
    obvod: 870 cm
    věk: 600 let
    souřadnice: N 49°47.754′, E 15°43.980′

Původně byla lípa troják, ale jeden z kmenů se vylomil a zanikl. Koruna pak byla zpevněna a během let lípa ránu po vylomené části zacelila a postupně dorostla i chybějící část koruny. V současnosti je lípa dvoják, kmen se dělí poměrně nízko a je dutý až do koruny, jejíž průměr činí 26 m. Strom je na svůj věk nezvykle zachovalý a v dobrém zdravotním stavu.

U příležitosti oslav Dne stromů 20. října 2016 byla lípa vyhlášena vítězem jubilejního patnáctého ročníku celostátní ankety Strom roku 2016. Lípa zastupovala Českou republiku i v mezinárodní anketě Evropský strom roku 2017, kde skončila na 3. místě.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account