112

Cestou ke zřícenině skalního hradu v Jestřebí nelze minout zdejší hřbitov s krásně opravenou kapličkou. Tak jsme se zde při cestě zpět od hradu zastavili.

Na první pohled nás zaujala křížová cesta, která je umístěna přímo ve hřbitovní zdi. S tímto jsme se na našich toulkách snad ještě nesetkali. Nachází se zde sedm výklenkových kapliček s reliéfy sedmi bolestí Panny Marie a větší kaple uprostřed údajně bývala „Lurdskou jeskyní″ se sochou Panny Marie. Cedule, dochované na některých zastaveních, zřejmě obsahují jména donátorů.

Jednotlivá zastavení jsou:

1. Maria v chrámě naslouchá Simeonovu proroctví

2. Maria utíká do Egypta, aby zachránila Ježíše

3. Maria hledá Ježíše v Jeruzalémě

4. Maria potkává Ježíše nesoucího kříže

5. Maria je přitomna ukřižování a smrti Ježíše

6. Maria přijímá do klína Ježíše při snímání z kříže

7. Maria doprovází Ježíše ke hrobu

Místní zvonice je pozůstatkem původního farního kostelíka obce Krušina (původní označení Jestřebí) z roku 1523, který byl zničen požárem roku 1768. Původně gotická stavba, několikrát opravovaná, má v přízemí malou kapli a ve věži jediný zvon, který nechal ulít hrabě Jakub Černín z Chudenic původně pro jiný kostel.

Z místa jsme byli s manželem naprosto nadšeni a tak pokud budete někdy cestovat z Doks směrem na Českou Lípu, vyšetřete si hodinku a přijeďte se do Jestřebí podívat, stojí to opravdu za to!
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account