Šachova synagoga v Holešově patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale i v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes již jedinou synagogou tzv. polského typu, která se zachovala v původní podobě, bývá označována dokonce jako světový unikát.
Své jméno nese po významném učenci, rabínu Sabbatai ben Meir ha Kohenovi, který je také v Holešově pochován na nedalekém židovském hřbitově.

V hlavním sále se nachází krásné kované řečniště, které celému prostoru dominuje. Po stěnách jsou rozmístěny dřevěné desky s hebrejskými a aramejskými modlitbami. Ty najdeme také napsané přímo na stěnách obou dalších podlaží.

První patro sloužilo jako tzv. ženská galerie, v dnešní době je zde umístěna expozice Židé a Morava, seznamující návštěvníky s historií židů na Moravě od nejstarších zmínek po druhou světovou válku. Vystaveny jsou rovněž předměty, které se v judaismu používají k bohoslužbám i k běžnému životu.

Ve druhém patře, bývalé mužské studovně „bejt midraš“ (dům učení) je nově instalovaná studovna významného rabína Šacha, v níž můžete obdivovat mimo jiné i rabínovy nejvzácnější knihy. Ty se do Holešova podařilo získat ze světových internetových aukcí jako významné exponáty. Celou místnost zdobí nádherně zdobený dřevěný strop, obsahující květinové, ovocné a zvířecí motivy, pocházející z roku 1737.

Synagoga byla k bohoslužebným účelům využívána asi do 20. let 20. století, i když dle pamětníků, ještě ve 30. letech se do ní chodívali modlit židovští poutníci především z Polska. Pak se veškerý náboženský život přesunul do synagogy nové. Stará synagoga pak sloužila částečně jako sklad stolařského materiálu, stolařská dílna a její horní část jako byt početné židovské rodiny Bermanovy.

Během 2. světové války část rodiny zahynula v koncentračních táborech, část přežila a v synagoze žila až do roku 1955. V té době se zároveň rozhodlo o celkové rekonstrukci objektu, která byla dokončena v roce 1964. Pro veřejnost pak byla slavnostně otevřena 6. září 1964, avšak už ne k účelům náboženským, ale muzejním. Od roku 1964 synagogu spravovalo Muzeum Kroměřížska, od roku 1999 až do současnosti Městské kulturní středisko Holešov. Během období socialistického režimu byla Šachova synagoga, kromě synagog pražských, jedinou oficiálně přístupnou památkou svého druhu v republice.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account