Údolní přehradní nádrž se nachází mezi městečkem Koryčany a obcí Stupava na říčce Kyjovce ve Zlínském kraji, byla vybudována v polovině 50. let a uvedena do provozu roku 1959. Do trvalého provozu byla pak uvedena v roce 1963.

Hlavním účelem nádrže je akumulace vody pro skupinový vodovod Kyjov, snížení rizika povodňových průtoků a zároveň zajištění trvalého minimální průtoku.

Zemní sypaná hráz ze středním jílovým těsněním má výšku nade dnem 20 m, šířku koruny 8,5 m a délku 180 m. Přehrada pojme okolo 2,5 mil. m3 vody, zatopená plocha činí přes 35 ha. Vodní elektrárna má jednu turbínu typu Bánki o výkonu 0,036 MW, je ovšem dlouhodobě demontovaná.

Nad a pod přehradou jsou umístěny vodoměrné stanice. Vzhledem k funkci nádrže na pitnou vodu je celá přehrada v ochranném pásmu 1. stupně, a proto je zde zákaz jak rekreace, tak i koupání.

Pro zlepšení kvality pitné vody ve vodní nádrži začali vodohospodáři od února 2020 odstraňovat sedimenty ze dna nádrže a provádět jejich ukládku formou terénní úpravy nebo na zemědělskou půdu. Souběžně s těžbou sedimentů probíhala i rekonstrukce hráze.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account