245

Nedaleko východočeského městečka Králíky na vrchu Val (790m) u obce Dolní Hedeč se tyčí vyhlídková věž sloužící zároveň potřebám radiokomunikací. V roce 2002 ji zde postavila společnost Český Mobil, přičemž město Králíky si dalo podmínku, aby součástí kovové konstrukce byla veřejně přístupná rozhledna. Z důvodu posouzení případného narušení pohledu na krajinu a nedaleký klášter, vzala se na toto místo vysokozdvižná plošina vysunutá do patřičné výšky a zkoumaly se pohledy z různých směrů do a od Králík.

Celková výška věže je 34,5 metrů. Na vyhlídkový ochoz, který je ve výšce 22 metrů nad zemí, vede 102 schodů. Druhý výše položený ochoz je osazen vysílači a pro veřejnost je uzavřený. Zpřístupnění rozhledny proběhlo 16. června 2003. V úpatí věže je umístěno zařízení vodojemu patřící firmě VaK Jablonné nad Orlicí.

Věž je téměř identická s rozhlednou na Ruprechtickém Špičáku v broumovském výběžku, neboť byla vystavěna stejnou společností

Rozhledna na Valu je bezplatně a volně přístupná. Jejím provozovatelem je MěÚ Králíky, vlastníkem stavby firma Český Mobil.

V době naší návštěvy se hodně rozfoukalo a tak jsme se na věži ani moc dlouho nezdrželi.
 

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account