94

Naše toulky po východních Čechách nás zavedli i do tohoto malého města v severovýchodním výběžku okresu Ústí nad Orlicí. Žije zde zhruba 4200 obyvatel.

Městem protéká Králický potok, který se západně od města vlévá do řeky Tiché Orlice. Nedaleko Králík prochází jedno z hlavních evropských rozvodí mezi úmořími Černého moře a Severního moře, asi 20 km severně od města na Králickém Sněžníku pramení řeka Morava.

Ve městě, jehož historické jádro je od roku 1990 městskou památkovou zónou, se také nacházejí dvě muzea. Přímo v Králíkách je to Městské muzeum Králíky a v Prostřední Lipce Vojenské muzeum Králíky. Snad nejvýznamnější památkou je poutní klášter Hora Matky Boží. V širším okolí města se nacházejí objekty Králické pevnostní oblasti.

Přirozeným centrem města je obdélné Velké náměstí obestavěné patrovými domy. Mezi nimi vyniká klasicistní radnice z let 1795–96 s věžičkou (dnes sídlo Městského muzea), dále hotel Zlatá Labuť s renesančními křížovými klenbami v přízemí (v dnešní podobě barokní s klasicistní fasádou) a budova spořitelny – dominanta severní strany náměstí. Také některé další domy na náměstí i v přilehlých ulicích jsou barokní s empírovými nebo klasicistními omítkami.

©2022 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account