Kdo by neznal tenhle úvodní obrázek! Najdete ho (téměř) v každé knížce o USA a nemusíte v ní ani moc dlouho hledat, nejčastěji bude už na jejím přebalu. Dlužno říct, že oprávněně. 
Grand Prismatic Spring v Yellowstonském národním parku si tuto pozornost určitě zaslouží. Ne kvůli tomu, že je to největší termální pramen ve Spojených státech, ani kvůli tomu, že je třetí největší na světě, jde samozřejmě o jeho barvy. Ty prostě a jednoduše obdivovat musíte! 
Trocha nudné teorie nám říká, že barvy tohoto jezírka jsou výsledkem mikrobiální rohože kolem okrajů a vody bohaté na minerály. Rohože vytvářejí barvy od zelené k červené. V létě mají rohože tendenci být oranžové až červené, zatímco v zimě rohože jsou obvykle tmavě zelené. Tmavě modrá barva ve středu jezera je pak výsledkem toho, že voda tam je sterilní a velice hluboká. Tedy aspoň co jsem četla.
Nudná teorie však zmizí, když u tohoto jezírka stojíte. Není veliké, nějakých 110 metrů a hotovo, ale ta krása! Nad vodou stoupá pára, vzduch je cítit solí a sírou a z barev vám přecházejí oči. Když máte štěstí a je hezký den, slunce se odráží na hladině a vám se z tohoto místa nechce pryč. Tak jako mně.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account