Nová Hospoda (německy Neuschänke či Neuschanke a Neuschänka) je zaniklá osada či skupina chalup ležících v minulosti na Staré mělnické cestě, na pomezí okresů Mladá Boleslav a Česká Lípa, v jižní části bývalého vojenského prostoru Ralsko, kvůli jehož založení zanikla. Ležela asi 6 km na jihozápad od Kuřívod a asi 6 km na severozápad od Bělé pod Bezdězem.

V roce 1890 zde bylo 6 domů a 28 obyvatel, v roce 1936 již jen 3 domy a 12 obyvatel. Poštu, telegraf a četnickou a železniční stanici měli obyvatelé osady v Bělé pod Bezdězem.

Nová Hospoda je připomínána k roku 1746. Zástavba rozložená podél cesty zaniká po roce 1950 proměnou komunikace v širokou dráhu tankodromu. Z osady jsou zachovány již jen sporé zbytky základů stržených domů a polozasuté sklepy, okolní porost údajně ukrývá i hlubokou obecní studnu.

V okolí široké tankové dráhy, umělých terénních vln, zákopů a základů vojenských objektů dosud najdeme staré ovocné a okrasné stromy zmizelé osady. V kontaktu s paradoxně neporušenou přírodou vojenského prostoru, která nebyla vystavena krátkozrakému lesnímu hospodaření, tu společně s krajinotvorným vkladem zaniklé osady vzniká hodnotné území připomínající anglický park.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account