Další místo, kam poměrně často a rádi chodíme převážně v letním období jsou od nás nedaleké Lázně Kundratice. Tím, jak se letos v podstatě nikam moc nesmí, řekli jsme si, že se půjdeme podívat na lázně pod sněhem.

Bohužel jsme se dostali jen k lázeňskému rybníku, dál byla cesta skrze covid zapovězena. Tak nás to trošku zamrzelo, neb lázeňské budovy jsou rozmístěny na zalesněném kopci a v danou chvíli by člověk asi počet lázeňských hostí spočítal na prstech jedné ruky, ale nedalo se nic dělat.

Lázně Kundratice vznikly jako součást městečka Osečná roku 1881 a patří mezi jedny z nejstarších lázní v Čechách, ve kterých se používá jako přírodní léčivý zdroj slatina. Zakladatel, místní podnikatel, Josef Schwan, postavil nejprve v blízkosti bohatých rašelinišť malý domek se dvěma vanami pro rašelinové koupele. Jeho syn objekt rozšířil a otevřel rašelinové lázně. 

Lázeňskou léčebnu v roce 1908 od vdovy Schwanové koupila obec, protože počet návštěvníků neustále vzrůstal bylo v roce 1913 rozhodnuto celé zařízení modernizovat. Lázeňské budovy dostaly nový vzhled a v roce 1914 byla postavena ozdravovna určená pro nemocné, ale i pro rekonvalescenty, zejména vojáky z první světové války. 

V roce 1933 byly lázně považovány za jedny z nejmodernějších v naší republice.Během druhé světové války opět léčebna sloužila potřebám armády. Po druhé světové válce se Lázně Kundratice staly součástí státního podniku Československé státní lázně, v roce 1992 byla lázeňská léčebna zprivatizována.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account