Muzeum se zaměřuje na historii a také přírodní zajímavosti města a jeho blízkého okolí. Muzeum se nachází v centru města, ve stejné budově, v níž je umístěna i městská knihovna. Muzeum však obývá první patro budovy.

První místnost nabízí expozici zvanou Příroda a zajímavosti Frýdlantského výběžku. Druhá část stálé expozice se věnuje zejména historii Nového Města pod Smrkem a jeho okolí.

V Novém Městě pod Smrkem byla nová stálá expozice otevřena již v lednu 1999. Expozice byla rozdělena na dva tematické okruhy. V předsálí muzea byla v polovině roku 2000 otevřena malá galerie.

Kromě stálých výstav pořádá městské muzeum i krátkodobé výstavy v prostoru malé galerie sousedící s muzeem.

Návštěvu městského muzea doporučuji spojit i s prohlídkou nedalekého Klingerova mauzolea.

Klingerovo mauzoleum je rodinná hrobka, která je významnou památkou tvořící dominantu hřbitova v Novém Městě pod Smrkem. Postavit ji nechali v roce 1901 (podle některých zdrojů 1912) potomci zakladatele zdejších textilních továren Ignaze Klingera.

Objekt tvoří jedno nadzemní a jedno podzemní podlaží. V podzemní části stavby jsou uloženy ostatky Klingerovy rodiny. Ceněné je obzvláště původní pískovcové obložení a vnější kamenická výzdoba budovy. Stavba je významnou památkou, jejíž vzory lze nalézt v italské architektuře. Je totiž vzpomínkou na díla pozdně renesančního architekta Andrey Palladia, jenž se výrazně inspiroval architekturou starověkého Říma. Ve stejném stylu jsou postaveny i Villa Capra ve Vicenze či kostel Il Redentore v italských Benátkách.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account