Po návštěvě Svatého Hostýna nám zbyl ještě čas a tak jsme se dojeli podívat i do centra Bystřice pod Hostýnem. Jako první nás zaujal Kostel svatého Jiljí. Jedná se o římskokatolický farní kostel, který je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Jednolodní chrám sv. Jiljí na Masarykově náměstí stojí tam, kde podle záznamů z roku 1368 byl původní kostel se hřbitovem. Roku 1545 byl založen nový hřbitov za městem, ale starý se používal dál a také krypta v kostele, do níž byly roku 1584 uloženy ostatky Přemka Prusinovského z Víckova, rytíře Řádu Božího hrobu.

Kostel nechal postavit hrabě František Antonín z Rottalu v roce 1744 podle projektu stavitele Tomáše Šturma. Uprostřed nad hlavním oltářem je rodový erb Jana Jakuba Leonarda della Rovere di Monte l´Abbate, který dal roku 1763 příkaz k opravám zámku i kostela.

Na hlavním oltáři stojí stříbrný obraz Panny Marie, zvaný Rottalovský, přemístěný v 18. století ze Sv. Hostýna. Pozoruhodný je také obraz sv. Jiljí od akademického malíře Hafla. Kostel vymaloval a vyzdobil freskami Jano Köhler, z původních maleb se však zachovaly jen některé.

U kostela je umístěna pozdně barokní socha sv. Jana Nepomuckého a na jeho východní straně rokokový kříž. Před kostelem stojí sochy sv. Tadeáše a sv. Antonína Paduánského.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account