V katedrále sv. Víta v Praze je pohřbeno celkem 14 knížat a králů. Z Kaple sv. Kříže vedou schody do podzemních prostor chrámu, kde se nalézá královská hrobka se sarkofágy Karla IV., jeho dětí, čtyř manželek a dalších českých králů – Václava IV., Ladislava Pohrobka, Jiřího z Poděbrad a Rudolfa II.
V katedrále svatého Víta na Pražském hradě je v prostorách Colinova mauzolea a Královské hrobky, která je umístěna v podzemí, pohřbeno celkem 14 českých knížat a králů. Svatý Václav je pohřben v podzemí kaple svatého Václava. V podzemí chrámu se nacházejí i zbytky zdiva románské rotundy z 10. století a románské baziliky z 11. století.

Čeští panovníci jsou pohřbeni částečně v katedrále, v Královském mauzoleu, více ostatků však spočívá přímo pod ním v suterénu v Královské hrobce. Další čeští panovníci jsou pohřbeni v chóru katedrály. Poslední odpočinek zde našla česká knížata: Svatý Václav, Břetislav I., Spytihněv II., Břetislav II., Bořivoj II. a králové Přemysl Otakar I. a Přemysl Otakar II.

Zaklenutému prostrou hrobky zdobenému zlatou mozaikou dominuje bronzový sarkofág Karla IV., po jeho boku jsou společně uloženy Karlovy manželky (Blanka z Valois, Anna Falcká, Anna Svídnická, Alžběta Pomořanská). Dále je zde Václav IV. a jeho první manželka Johana Bavorská. Mezi deseti sarkofágy jsou ještě ostatky Jiřího z Poděbrad, Ladislava Pohrobka, Jana Zhořeleckého a Václava (1350–1351 – 1. syna Karla IV. a Anny Falcké).

Nechybí ani panovníci z rodu Habsburků: Rudolf II. Habsburský, Rudolf Habsburský (1306–1307), Rudolf II. Švábský (syn Rudolfa I.), Eleonora Habsburská (sestra Rufolfa II.) a Marie Amálie Habsbursko-Lotrinská (4. dcera královny Marie Terezie).

Hrobka českých králů byla do současné podoby upravena Kamilem Hilbertem v letech 1928 až 1933. O několik let později byla znovu předělána podle návrhů Kamila Roškota. Z období první republiky pochází také kamenné sarkofágy nebo mozaika hrobky.

Hrobka českých králů je z technických důvodů trvale uzavřena.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2023 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account