Krkonošské muzeum v Jilemnici bylo založeno v roce 1891 v souvislosti s prvními přípravami na Národopisnou výstavu československou v Praze. První expozice byla nainstalována na přelomu století v bývalé dívčí škole, později se muzeum několikrát stěhovalo a od roku 1953 sídlí v bývalém zámku hrabat Harrachů.
Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování do roku 1938
Lyžařská expozice Bílou stopou – kapitoly z dějin českého lyžování do roku 1938 zachycuje vývoj lyžování od zavedení lyží do českých zemí až do roku 1938. Pozornost je věnována také německému lyžování v Čechách. Vše je zarámováno do evropského kontextu.
K nejoblíbenějším exponátům patří mohutné selské saně, dále pak saně rohačky. Velmi cenné jsou samozřejmě nejstarší lyže, jedinečné kolorované snímky z konce 19. století a medaile, jež svou krásou připomínají šperky. Působivé jsou např. figuríny v dobovém lyžařském oblečení. V expozici se promítá také sedmiminutový němý film z roku 1926, který skvěle zachycuje velké lyžařské závody v Jilemnici.
První lyže v Krkonoších
Když hrabě Jan Harrach dovezl z Norska do Jilemnice první lyže a nechal podle nich vyrobit repliky pro své lesní dělníky, patrně netušil, že pokládá základy jednoho z nejoblíbenějších českých sportů. Tehdejší lyže byly těžké, často vyrobené z jasanového dřeva. A jejich cena byla také poměrně vysoká. Za ty dovezené tehdy lidé zaplatili celých 11 zlatých a 60 krejcarů, ty, které byly vyrobeny u nás, stály asi o polovinu méně. Jenže i pět krejcarů byla poměrně vysoká částka. Tehdejší dělník ji vydělal za 14 dní práce.
Proto si lidé začali vyrábět lyže doma a lyžování postupně skutečně propadli. První závod se v Jilemnici konal v roce 1895 a už o dva roky později se konaly první mezinárodní závody. Od roku 1897 navíc závodily i ženy a od té doby se jejich účast stala samozřejmostí.