Varan komodský, kterému se také říká Komodský drak, je nejmohutnější žijící ještěr. Dospělí jedinci jsou skutečně impozantní.  Vždyť největší zaznamenaný exemplář měřil 3,13 m a vážil 166 kg. Jako by tito strach vzbuzující obři přešli přímo z pravěku do dnešních časů.
Odlehlost indonéských ostrovů Komodo a Rinca, na kterých se rozkládá Národní park Komodo, způsobila, že svět o varanech nevěděl až do počátku 20. století. A ani dnes se tam davy turistů nehrnou. 

O těchto ještěrech jsem před návštěvou Komoda věděla jen to, že existují a že jsou velice nebezpeční. Varan skutečně není žádný beránek. Živí se vším, k čemu se dostane. Od živých zvířat, přes zdechliny, ale stalo se mnohokrát, že napadl i člověka, nejméně v pěti případech lidé útok varana nepřežili. Velcí samci sežerou i příslušníky vlastního rodu, vejce i mladé varany. Mají zvláštní způsob lovu. Svoji kořist pokoušou a pak zpovzdálí sledují. V jejich kousnutí je tolik jedu, bakterií a látek bránících srážení krve, že jim stačí počkat, až jejich oběť dříve či později padne.
Nevím, jestli je to přímo zakázáno, ale je naprostá šílenost chtít se na ostrově Komodo nebo Rinca pohybovat jinak než v doprovodu zkušených průvodců – rangerů. Ale i ti mají z varanů respekt. Jdou včele skupiny, v ruce drží dlouhou hůl zakončenou vidlicí. V případě nutnosti se jí snaží přimáčknout varana k zemi. Náš průvodce na dotaz, co dělá v případě hrozícího nebezpečí s těmi skutečně velkými,  se ale jen usmál a řekl, že se snaží se jim obloukem vyhnout. Za rangerem jsme pak šli husím pochodem jeden za druhým my ostatní a náš malý průvod uzavíral druhý průvodce s vidlicí v ruce. Na klidu mi to ale moc nepřidalo.
Varan vypadá jako pomalý a neohrabaný, ale zdání klame! Umí rychle utíkat, ti malí běžně lezou po stromech a kupodivu jsou varani dobří plavci a kolem ostrovů je můžete klidně vidět v moři vedle lodi. Na jedné fotce vidíte pokousaného buvola, určitě už dlouho nevydržel.  
Oba ostrovy, Komodo i Rinca, jsou na pohled krásné a mají skutečně nádherné pláže. Ale představa, že se tam natáhnete na hodinku na lehátko a pak si půjdete trochu zaplavat do toho úžasného teplého moře, by vás asi rychle přešla. Co kdyby se hned vedle vás objevil varan, který už dlouho nežral? To by taky mohli po třech týdnech najít jen fotoaparát, jako po jednom z těch ztracených turistů, co šli na ostrov sami.
P. S. Kromě vidlic měli oba naši průvodci pušky. Co kdyby…!
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account