Juraj Kukura

Juraj Kukura, jehož rodiče byli úředníci, se narodil v Prešově. Studoval střední průmyslovou školu a jako elév časopisu Film a divadlo pronikl do divadelního umění. Před absolvováním herectví na bratislavské VŠMU byl členem činohry Nové scény a Divadla na korze. Ve Slovenském národním divadle získal angažmá v roce 1976. Učinkoval zde v Králi Learovi, Othelovi i Revizorovi.

Od roku 1983 hostoval v mnichovském divadle Kammerspiele,dále v divadlech v Bonnu,Basileji i Hamburku.Vytvářel zde postavy charakterních herců. Komunistický režim ho v polovině 80.let prohlásil za emigranta.

Své herectví ukázal i ve filmu, kde se prosadil jako představitel mužných hrdinů. V roce 1978 získal na MFF v Karlových Varech Cenu za mužský herecký výkon ve Vláčilově filmu STÍNY HORKÉHO LÉTA. První filmovou roli v Československu po pádu komunismu mu nabídl režisér Juraj Jakubisko, aby ve filmu LEPŠIE BYŤ BOHATÝ A ZDRAVÝ AKO CHUDOBNÝ A CHORÝ (1992).V současné době působí v Hamburku, Praze a v Bratislavě, kde je ředitelem Divadla Aréna.
Ač slovenský herec, v době než bylo rozděleno Československo hrál i v českých filmech.
Juraj Kukura - Kultura.cz
 

Jaroslava Adamová

Na scéně se objevila již za války v Divadle Větrník, později byla členkou vinohradského a karlínského souboru a Městských divadel pražských. Adamová je herečka obdivuhodného rejstříku, od vypjatě dramatických a tragických postav přes vytříbené umění konverzační dramatiky až ke komediálnímu herectví s darem groteskního nadhledu a ironie.

Její dráhu ovlivnily osobnosti jako Jiří Frejka, Alfréd Radok, Jan Werich, Ota Ornest, svým uměním obdařila divadelní postavy jako je Dürrenmattova Klára Zachanassjanová, Ibsenova Hedda Gablerová, Tolstého Anna Karenina, Tornádo Lou v Limonádovém Joeovi či ženská role v slavném Cocteauově Lidském hlase.

Její herectví k vlastní škodě méně využíval film, více pak televize (Kočár nejsvětější svátosti, Společnice). Její obdivuhodně tvárný hlas po léta slýcháme v rozhlase i dabingu.

Jaroslava Adamová ztvárnila mnoho divadelních rolí, hraje především vypjaté ženské postavy. Dále se uplatňuje i v dabingu, kde dabovala například Sofii Lorenovou. Za své celoživotní působení v dabingu získala cenu Františka Filipovského a za výborné herecké výkony cenu Thálie.
Jaroslava Adamová | OSOBNOSTI.cz
 

Olga Schoberová

Český film se od svého počátku hemžil krásnými ženami, ale až s příchodem Olgy Schoberové získal své první nefalšované „bimbo“, ryze okrasnou dřevinu s aurou západní sexbomby, ještě posilovanou rolemi s anglickými jmény ve snímcích karikujících pokleslé západní žánry. Z reklamního plakátu na plzeňské pivo a parodií na americké filmy to jako první češka dotáhla až na stránky Playboye a do samotného Hollywoodu a bylo nanejvýš symbolické, že její nejvýznamnější rolí se stal zhmotněný sen Jessie. Protože nic jiného Olga Schoberová nebyla.

K věčné slávě jí stačily pouhé čtyři filmy, natočené na střídačku s naší komediální špičkou, tandemy Lipský-Brdečka (LIMONÁDOVÝ JOE, ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA) a Vorlíček-Macourek (KDO CHCE ZABÍT JESSIE, PANE, VY JSTE VDOVA). 

Československý Filmexport ji následně úspěšně prodal rovnou do čtyř zahraničních filmů (tři z nich byly westerny) a hned na natáčení toho prvního se poznala se svým prvním mužem, americkým hercem a kulturistou Bradem Harrisem. V roce 1969 se její fotografie objevila v Playboyi mezi fotkami sexuálních symbolů toho roku, mj. i Ursully Andress a Brigitte Bardot, ke kterým byla venku často přirovnávána. Ve stejném roce se také rozvedla s Harrisem a vzala si filmového producenta Johna Calleyho, kterého předtím poznala na večírku u Barbary Streissand, kam ji vzal Miloš Forman.

Rok po svatbě se Calley stal prezidentem studia Warner Brothers, ale Olga z toho překvapivě pro svou hereckou kariéru nic nevytěžila a spokojila se s luxusem rezidence v Beverly Hills a slavnými přáteli mezi něž počítala mj. Clinta Eastwooda, Paula Newmana či Roberta Redforda.

S Calleym se rozvedla a žije střídavě ve státech a Praze, kde má řadu přítelkyň, mimo jiné Květu Fialovou, s níž si zahrála v „limonádníkovi“ a „adéle“ a o návrat k herectví ani o média trvale nejeví zájem. Z prvního manželství má dceru Barbrinku.
 Olga Schoberová - Home | Facebook

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account