Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.
Klasická expozice vamberecké krajky

Muzeum krajky Vamberk nabízí návštěvníkům jedinečnou expozici, která ozřejmuje vývoj české krajky od 18. století až do současné doby. Představuje staré lidové krajky, vývoj krajkářství pod vlivem odborného školství od konce 19. století, je zde zastoupena tvorba zakladatelských osobností české moderní krajky a práce jejich žákyň, především v souborech krajkových děl, která reprezentovala stát na světových výstavách EXPO Brusel 1958 a EXPO Montreal 1967.

Samostatnou část expozice tvoří soubor unikátních děl českých umělců současné doby. Součástí expozice je i interaktivní dílna, kde se návštěvník bude moci pomocí videoprojekce seznámit s různými výrobními technikami a procesem vzniku krajky.
 

Expozice moderního krajkářství

Stálá expozice z roku 2020 chce návštěvníkům víc přiblížit současné moderní trendy v krajkářství. Mezi nově vystavenými exponáty tak uvidíte například paličkované brouky, šperky a dokonce i batoh a tenisky.

Tenisky jsou od Ivy Proškové a patří k nim i kabelka, ta je celá tyrkysová s paličkovanou kombinací. A tenisky jsou zase celé bílé a v nich krajka do tyrkysova. V expozici uvidíte i velké, takřka gotické vitrážové okno, vysoké přes 3 metry. Vyrobila jej paní Dana Vařilová. Od paní Alice Bedrošové jsou zas k vidění paličkovaní brouci.
 

Výstavy i krajkářské potřeby

Vedle stálé expozice nabízí Muzeum krajky každoročně také tématické výstavy, věnované krajkám historickým nebo tvorbě významných osobností. V budově Muzea krajky je také prodejna Martina, kde je možné zakoupit paličkované krajky a veškeré potřeby pro krajkářky – podvinky, podušky, paličky, špendlíky atd.
Tradici krajkářství do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová. Krajky se od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. Nyní je největším výrobcem tradičních ručně paličkovaných krajek společnost Vamberecká krajka, která zájemcům nabízí prohlídkové trasy podnikem.
V roce 2002 založilo Muzeum krajky novou tradici a ve spolupráci s městem Vamberk uspořádalo 1. Bienále české krajky, nad kterým převzala patronát paní Dagmar Havlová. Bienále, prezentované výstavou soutěžních prací, se stalo přehlídkou nejlepší krajkářské tvorby z počátku třetího tisíciletí. Vítězné dílo zakoupilo město Vamberk a je vystaveno v expozici muzea.
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account