Asi 2 km po proudu Vydry směrem od Rachle a 4 km proti proudu od Srní se nachází tento bývalý královácký dvorec.

Leží uprostřed louky v malebném údolí řeky, tvoří ho skupina roubených i zděných stavení se šindelovými střechami. Dříve se skládal z vlastní chalupy, podružského domku, stodoly a kaple. Celá stavba je typicky šumavská a rozlehlá. Stavení má polovalbové šindelové střechy, široké nízké štíty s vyřezávanými obrazci v bednění nebo se skládanou okenicí. Zvonička a kaplička je typická pro královácké dvorce. Vikýřům se říká volská oka.

Tato rázovitá horská usedlost je ukázkou jednoho z typických šumavských samotových celků v jakých dříve Králováci bydleli. Antýgl je zapsán v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.

Poprvé byl připomínán roku 1500. V letech 1523 -1818 zde pracovala sklárna, která vyráběla duté sklo a páteříky (skleněné kuličky pro růžence). Protože sklárna měla jen jednu pec – “ein Tigel”, získalo místo dnešní název Antýgl. Po uzavření hutě byl roubený objekt upraven na zájezdní hostinec. Ten zde fungoval po dlouhé roky, až do roku 1946, kdy byli jeho majitelé Pauknerovi odsunuti. Poté začal areál chátrat.

V roce 1965 koupil zchátralé budovy Antýglu podnik Svazarm Sušice a opravil je do původního stylu a zřídil zde autokemp, který funguje dodnes.

Antýgl je velmi významnou křižovatkou turistických a cyklistických tras a rozhodně stojí za to si ho prohlédnout, pokud budete mít cestu kolem.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account