Dvouobloukový akvadukt je nejzachovalejší součástí důmyslného technického díla – někdejšího náhonu tkalcovny Floriana Hübela v Dolní Chřibské. Dílo, vybudované v roce 1886, přivádělo do továrny vodu Chřibské Kamenice.

Pozoruhodně zachovalý je akvadukt u obce Dolní Chřibská (GPS 50.8586719N, 14.4447236E). Dvouobloukový akvadukt postavený roku 1886 přiváděl vodu z Chřibské Kamenice do tkalcovny v Dolní Chřibské.

Náhon k továrně začínal na severu, kde se jižně od silnice odděloval do lesa. Tato část je velmi špatně patrná. Dochovanou částí je až první tunel a zděný náhon vedoucí přes přírodní koryto Chřibské Kamenice.. Tato vyschlá část náhonu je přístupná po cestě od bývalé továrny.

 

Ačkoliv po Hübelově tkalcovně zůstaly do dnešních dochované pouze zbytky základového zdiva a prostranství, na kterém stávala, akvadukt zůstal pozoruhodně zachovalý. Tato technická památka si rozhodně zaslouží vaši pozornost.

V Dolní Chřibské ve stylové restauraci penzionu Na Stodolci, který se nachází v objektu citlivě zrekonstruované zemědělské usedlosti z roku 1881. Jídla jsou připravovaná ze surovin od lokálních dodavatelů a vyhlášené jsou zdejší rybí pochoutky. Doporučuji, příjemné posezení. 
Usedlost Na stodolci, Restaurace, Penzion, Jízdárna, Pobyty s Dětmi
Restaurace Na Stodolci (Chřibská, Dolní Chřibská) • Firmy.cz


0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account